Lidovci se oslav svátku 28. října na Pražském hradě nezúčastní. Řekl to na brífinku strany její předseda Pavel Bělobrádek. "Poslanci a senátoři se rozhodli svobodně nejít, je to jejich osobní rozhodnutí," řekl Bělobrádek. Naopak hnutí ANO na Hrad půjde.

"My se domníváme, že oslava tohoto státního svátku se zvrhává v nedůstojné politikaření, osobní osočování a vyřizování si účtů a popřípadě k osobní politické prezentaci. Nechceme být součástí této hry," dodal. "Jsem přesvědčen, že bychom 28. říjen neměli používat k osobním politickým útokům."

Šéf lidovců zdůraznil i to, že nelze odsuzovat nikoho z lidí, kteří se oslav na Pražském hradě zúčastní. Sám si chce státní svátek připomenout na Vítkově, který je podle něj symbolickým místem pro vznik Československa.

Bělobrádek se také zastal ministra kultury Daniela Hermana ve sporu s prezidentem Milošem Zemanem. Hermanovi podle jeho vlastních slov Zeman řekl, že pokud se setká s tibetským duchovním otcem dalajlamou, jeho strýc Jiří Brady nedostane státní vyznamenání. Zeman však tvrdí, že Hermana nevydíral. Šéf lidovců Bělobrádek ovšem řekl, že stojí na straně svého ministra.

Uvítal také návrh, který v úterý zmínil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, že by Brady mohl dostat státní vyznamenání při jiné vhodné příležitosti. "Jsem přesvědčen, že by i premiér České republiky měl zvážit, zda neudělí panu Bradymu medaili Karla Kramáře. Myslím si, že by to bylo důstojné," řekl.

Že 28. října nepřijde na Hrad, v úterý oznámila i opoziční TOP 09. Prezident Zeman podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska dělá vše pro to, aby byly nedůstojné jako loni, kdy hlava státu ocenila zástupce minulého režimu. "Abychom odkaz 28. října uctili, položíme v pátek v 11:00 kytici k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí," uvedl Kalousek.

Naopak hnutí ANO na Hrad půjde. "My nevíme, kde je pravda. Ale bereme to za slušnost těm lidem, kteří dostanou státní vyznamenání. Není to svátek Miloše Zemana," vysvětlil Jaroslav Faltýnek, první místopředseda ANO.