Chloubou zrcadlové kaple v pražském Klementinu jsou barokní varhany Thomase Schwarze. Svoji současnou podobu získaly v 70. letech minulého století, kdy je jako nepotřebné a v dezolátním stavu objevil v kostele v Počeradech varhanář Vladimír Šlajch. Nástroj převezl do Klementina a zde ho opravil. Podle dostupných informací na náklady tehdejšího komunistického státu.
Spor o varhany mezi farníky a Národní knihovnou nyní řeší Obvodní soud pro Prahu 1. Vlastnické právo si v rámci církevních restitucí nárokuje Římskokatolická farnost Břvany, které nástroj patřil předtím, než jej Šlajch poničený objevil.
Obě strany se pokoušely o smírné řešení sporu, to ale k ničemu nevedlo.
"My jsme opakovaně nabízeli možnosti smírného řešení, která spočívala v tom, že varhany zůstanou na tom místě, kde jsou. Pouze vlastnické právo bude uznáno původnímu vlastníkovi Římskokatolické farnosti Břvany a ta je tam nechá k bezúplatnému užívání Národní knihovně," uvedl ke sporu právní zástupce farnosti s tím, že podmínkou tohoto řešení bylo, aby Národní knihovna jednou ročně umožnila farnosti v prostorách kaple uspořádat koncert.
Knihovna naopak nabízela oplátkou za zachování současného stavu možnost využívání kaple i samotných varhan, kdykoliv budou farníci potřebovat. Ani jedna ze stran však nehodlala ustoupit ze svých požadavků, soud proto pokračuje i nadále. Právníci farnosti nyní dostali 30 dní na to, aby pomocí kroniky doložili vlastnické právo svého klienta.
"Ať už ten soudní spor dopadne jakkoliv a vlastnické právo bude přiznáno komukoliv, tak bude platit to, co jsme nabídli církvi už při těch mimosoudních jednáních," řekla ke sporu tisková mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková.
Na opravu přispěl i stát
Varhany, o které se nyní církev s Národní knihovnou pře, mají za sebou dlouhou historii. Vytvořeny byly okolo roku 1730 speciálně pro Zrcadlovou kapli. Po zrušení jezuitského řádu se nástroj prodejem dostal do kostela v Počeradech u Loun a stal se majetkem římskokatolické farnosti Břvany.
V Počeradech začal nástroj postupem času chátrat, až se společně s kostelem dostal do naprosto dezolátního stavu. Sošky, které varhany zdobily, se jen tak válely po zemi a byly dost poničené.
V 70. letech varhany v tomto stavu objevil již zmiňovaný Vladimír Šlajch, který se je rozhodl zachránit. Podle mluvčí Národní knihovny Ireny Maňákové, která se Šlajchem o celém procesu mluvila, je nejprve nabízel okolním farnostem. Ty ovšem o nástroj v tomto stavu nejevily zájem, a tak je svépomocí převezl do Prahy, kde došlo k jejich opravě a umístění na jejich původní místo - na kůr v Zrcadlové kapli.
Podle Maňákové stála tehdy oprava zhruba 170 tisíc korun a kromě přepravy, kterou zajišťoval Šlajch, ji celou hradil stát. Sám Šlajch se k nálezu a opravě varhan odmítl vyjádřit.
Přestože v církevních restitucích se většinou jedná o pozemky a jiné nemovitosti, není tento případ ojedinělý. Soud už v prosinci loňského roku rozhodl o navrácení obrazu Madony z Veveří římskokatolické farnosti Veverská Bítýška.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist