Vedení Prahy se domluvilo se Šanghají a Pekingem na spolupráci v oblasti nových technologií či dopravy. Spolupracovat budou rovněž zoologické zahrady těchto měst. Se Šanghají Praha v budoucnu podepíše partnerskou smlouvu. Ve čtvrtek to oznámili primátorka Adriana Krnáčová a její náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Spolupráci vedení hlavního města domluvilo při několikadenní návštěvě Číny, z níž se ve čtvrtek ráno vrátili. S Pekingem už má Praha podepsánu sesterskou smlouvu.

"Domluvili jsme se, že podepíšeme partnerskou smlouvu se Šanghají, což je největší byznyscentrum Číny. Já si toho velice vážím, protože můžeme spolupracovat na elektronizaci veřejné správy či v IT… Vztahy obou čínských měst a Prahy se budou, doufám, nadále prohlubovat," uvedla Krnáčová.

Jedna z oblastí, kterou představitelé měst řešili, je doprava. Praha se například se Šanghají domluvila na rozvoji dopravní aplikace, která cestující informuje o mimořádnostech v dopravě. "Řešili jsme rovněž elektrobusy nebo zabezpečení v metru bez řidiče," řekl Dolínek.

Kromě dopravy pak Praha podle Krnáčové domlouvala projekty v oblasti kultury, spolupráce zoologických zahrad nebo turismu. Pražská zoo již delší dobu usiluje o zapůjčení chráněných pand velkých z Číny, zatím získá z Pekingu vzácného langura čínského.

Praha má podepsánu sesterskou smlouvu s Pekingem, kterou letos přes protesty opozice schválili pražští zastupitelé. Opozici vadila zejména klauzule, ve které Praha uznala tzv. jednotnou Čínu včetně Tchaj-wanu.