Profesor Antonín Holý, který dal světu účinné láky proti žloutence typu B, AIDS nebo oparům, by letos v září oslavil osmdesát let. Při té příležitosti vydá Česká pošta známku a příležitostné razítko s portrétem geniálního chemika.

Na barevné známce Holý pracuje s laboratorním válcem a kuželovou baňkou, na pozadí je vyobrazená zvětšená podoba viru HIV. Slavného vědce ztvárnil výtvarník Karel Zeman, známka se za dvacetikorunu začne prodávat 7. září.

Český chemik Antonín Holý pracoval celý život na vývoji antivirotik. Před čtyřmi lety zemřel a po sobě zanechal asi 60 českých i světových patentů. Našel látky, které stály na počátku vývoje léků, které se dnes prodávají po celém světě.

17b8436e363aacc7c932b002d820 base

"Profesor Holý dokázal látky nejen připravovat, ale také získat partnery pro jejich biologické testování a posléze i komerční partnery pro přípravu léků," uvedla Irena Krumlová, mluvčí Ústavu organické chemie a biochemie, který Holý dříve vedl.

Hlavně díky jeho objevům je nyní dejvický ústav nejbohatším českým vědeckým pracovištěm. Ročně do jeho rozpočtu přitéká asi půldruhé miliardy z licenčních poplatků za jeho patenty. Hlavně od americké farmaceutické firmy Gilead Sciences, která je jednou z nejúspěšnějších na světě.

Na jeho počest v září ústav uspořádá také jednodenní sympozium, kde promluví například špičkoví chemici Michal Hocek nebo Zdeněk Havlas, pozvání přijal i Tomáš Cihlář, který na vývoji léků pracuje přímo v Americe, v Gilead Sciences.

Foto: Česká pošta

Související