Lobbistka Jana Mrencová, která v utajení dostávala 400 tisíc ročně od úřadu jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD), má oficiální smlouvy s komunistickou stranou.

HN už ve čtvrtek upozornily, že třiašedesátiletá Mrencová pracovala pro KSČM zřejmě pod smyšleným jménem Eva Komínková. Rozesílala pod tímto pseudonymem tiskové zprávy novinářům. Pro hejtmana Haška pracovala také pod tímto jménem nebo častěji také jako Lucie Proutníková. 

Proč minimálně v poslední době skrývala svou identitu, je nasnadě: Mrencové dal soud letos na jaře podmínku za korupci.

HN nyní získaly dokumenty, které posilují verzi, že Eva Komínková je ve skutečnosti opravdu Janou Mrencovou. Podle smlouvy za začátku letošního roku si komunisté objednali u Mrencové mediální služby za 100 tisíc korun.

Předmětem smlouvy je například "odstraňovat komunikativní bloky", pravidelné rozesílání toho, co se v médiích o komunistech napsalo, nebo vybírání témat pro novináře.

Mluvčí KSČM ve čtvrtek neodpověděl na přímou otázku, jestli se za mailovou adresou eva.kominkova@email.cz opravdu skrývá lobbistka Mrencová. Také poslanci, jejichž vyjádření novinářům z této schránky chodí, prohlašovali, že o Komínkové mnoho nevědí - jen to, že za ně rozesílá názory do médií.

A k Mrencové alias Komínkové se nechce znát ani nikdo z vedení strany. "Mě to netrápí," zopakoval v pátek několikrát předseda komunistů Vojtěch Filip. A nakonec reportérce HN vyčetl, že mu volá na jeho mobil. "Myslíte, že jsem dal souhlas se šířením toho čísla? To číslo není veřejné. Nedal jsem nikomu souhlas, aby to šířil dál, takže jste ho získala nelegální cestou," řekl.

O spolupráci s Mrencovou prý neví ani místopředseda pro ideologii a mediální činnost Josef Skála. "Já skutečně nevím, kdo to je, nic to neříká ani mým kolegům. Stejně tak nevím nic o tom, že by se za tím jménem skrýval někdo jiný," tvrdil Josef Skála.

Pro komunisty za milion ročně

Zpravodajství serveru Seznam.cz v pátek zveřejnilo ještě další smlouvu mezi komunisty a Mrencovou. Lobbistka si podle ní přišla na milion ročně. Mrencová serveru řekla, že se už několik let v politice nepohybuje.

Stále zůstává nejasné, proč se vlastně Mrencová schovávala na smyšlené identity i předtím, než dostala - zatím nepravomocně - podmínku za úplatek. V roce 2014 podle obžaloby slíbila bývalému místostarostovi Mariánských Lázní Petru Horkému, že za 25 tisíc zastaví chystané negativní články v místních novinách.

Jako Komínková totiž ve službách komunistů vystupovala ještě předtím, než poprvé stanula před soudem. Například jedna z jejích dohledatelných tiskových zpráv se datuje do roku 2013. Jedním z vysvětlení může být, že někteří členové KSČM spolupráci s Mrencovou, která straně mimo jiné organizovala volební mítinky v roce 2010, těžce nesli. Údajně i kvůli tomu, že jsou její služby drahé. A vedení strany v čele s Filipem za to kritizovali. Až si KSČM odhlasovala, že s Mrencovou skončí.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

U jihomoravského hejtmana Haška působila Mrencová, žena do této doby veřejnosti prakticky neznámá, také několik let. Podle svědectví bývalé mluvčí kraje dostávala Mrencová veřejné peníze za nic: tiskové zprávy vznikaly na úřadu, pak je musela mluvčí poslat Mrencové a ta je nedlouho poté pod jménem Lucie Proutníkové rozeslala do redakcí.

Vedení jihomoravské ČSSD bude chtít po Haškovi v pondělí vysvětlení. Hejtman, obhajující v říjnových volbách funkci, se podrobně k případu nevyjadřuje. Vzkázal jen, že je na dovolené a že vysvětlí příští týden, až se vrátí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist