Sociální demokraté koupili před několika dny pětimilionový dluh advokáta Zdeňka Altnera a vedou proti němu exekuci. Podle mediálního zástupce právníků strany Jiřího Chvojky se tím ČSSD dostane vůči Altnerovi do výhodnější pozice. Informuje o tom Radiožurnál. Podle Altnerova advokáta Václava Veselého by ale krok sociálních demokratů neměl mít na další soudní řízení žádný zásadní vliv.

"Je to jenom dílčí pohledávka, kterou si pravděpodobně započítají. Pro nás to nemá žádný vliv," tvrdí Veselý.

Podle Altnera postupují sociální demokraté mimořádně podlým způsobem a vysmívají se právu, když kupují účelově vykonstruované pohledávky. "Postup ČSSD prokazuje, že je to ČSSD, která činí 16 let obstrukce a zneužívá práva, a je absurdní, aby dlužník, který dluží 338 milionů, exekuoval věřitele pro pět milionů," uvedl advokát. 

Tak podlý postup by si podle něj ČSSD těžko mohla dovolit, pokud by neměla najisto postaveno, jaké bude rozhodnutí Nejvyššího soudu o dovolání ČSSD. 

S Altnerem se sociální demokraté soudí už několik let o odměnu za zastupování ve sporu o Lidový dům. Městský soud v Praze dal letos v březnu Altnerovi za pravdu a přikázal ČSSD, aby mu zaplatila 337 milionů korun.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Poté se přihlásilo hned 18 věřitelů, kterým Altner dlužil peníze. Po sociální demokracii chtěli, aby při výplatě peněz nejprve uhradila dluhy. Strana zaplatila dvanácti z nich zhruba deset milionů korun.

Pak ale Nejvyšší soud vyhověl námitkám ČSSD a začátkem června odložil vykonatelnost původního rozhodnutí. Strana proto s úhradou dalších dluhů přestala. 

Zmíněná pětimilionová pohledávka, kterou koupila od právníka Jana Vondráčka, je tak zatím poslední, kterou se strana rozhodla řešit.