Soudkyně Helena Králová znovu rozhodla v kauze, v níž čelili obžalobě bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová a trojice tehdejších členů Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. A znovu všechny čtyři zprostila obžaloby. 

Verdikt není pravomocný, žalobci se proti němu odvolali. Čtveřice čelí obžalobě kvůli sledování bývalé manželky premiéra Radky Nečasové a dvou pracovníků z Úřadu vlády. Nečasová si rozsudek vyslechnout nepřišla, z jednání se omluvila. Všichni tři bývalí zpravodajci naopak dorazili.

Soudkyně Králová ve zdůvodnění rozsudku uvedla, že nové důkazy do případu nic nepřinesly. V pondělí u soudu vypovídal policejní šéf Útvaru zvláštních činností Vladimír Šibor a exnáměstek ministra obrany Jiří Šedivý. Podle Králové ale jejich slova žádné nové okolnosti neodkryla. Soudkyně uvedla, že Šibor se například nedokázal vyjádřit k tomu, jak probíhá sledování strany Vojenského zpravodajství.

Z odposlechů, které u soudu zazněly, chtěli žalobci dokázat, že Jana Nečasová chtěla přimět Petra Nečase k rozvodu. Podle Králové z nahrávek ale vyplynulo jen to, že bývalý premiér Petr Nečas miloval svou tehdejší sekretářku Janu Nečasovou."Na druhé straně měl blízký vztah i ke své manželce, nechtěl jí ublížit. Proto velice opatrně, ale i neobratně řešil otázky rozvodu. To, že se chtěl rozvést, je zcela zřejmé. Nevidím důvod, proč by měla obžalovaná tímto krkolomným způsobem dosáhnout rozvodu. Tento motiv není vůbec prokázán provedenými důkazy," prohlásila Králová. Proč podle ní nebyl spáchán trestný čin v druhé části případu - sledování pracovníků Úřadu vlády - ale soudkyně nezdůvodnila vůbec.

Páleník poté, co soudkyně rozsudek vynesla, uvedl, že je škoda, že veřejnost nemohla být po celý týden v soudní síni. Podle něj by se ukázalo, že žalobci žádný důkaz proti nim nemají. "Zvítězil zdravý rozum nad lží a nenávistí," komentoval verdikt Pohůnek. Páleník doplnil, že odvoláním, které bude řešit Městský soud v Praze, chtějí žalobci nějak odůvodnit zásah na Úřadu vlády z června 2013.

"Nemohu tomu uvěřit, po rozhodnutí městského soudu a dalších důkazech. Jsem zvědav, jak to soud odůvodní," reagoval pro HN na rozsudek Robert Šlachta, odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který tehdy razii na Úřadu vlády provedl.

Náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár uvedl, že Městskému soudu v Praze nejspíše navrhnou, aby soudkyni vyměnil. "Nerespektovala závazné pokyny městského soudu. Nové důkazy podpořily to, co již obžaloba předložila," řekl Komár. Králová se k jeho slovům nevyjádřila. "My se k případu nebudeme v tuto chvíli vyjadřovat, je to předčasné," uvedla mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který na tehdejší zásah na Úřadě vlády dohlížel a vyšetřování dozoroval, se k novému rozsudku zatím nechce vyjadřovat. "Počkejme na odůvodnění," napsal redakci krátce v textové zprávě Ištvan.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nechtěl osvobozující rozsudek příliš komentovat, i z jeho velestručného komentáře je ale zřejmé, že věc nepovažuje za skončenou. "K rozsudku se nebudu vyjadřovat, další procesní kroky jsou v kompetenci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci," tlumočil slova Zemana jeho mluvčí Petr Malý.

Žalobci Nečasové navrhovali 3,5 roku vězení. Pro bývalé ředitele Vojenského zpravodajství Kovandu a Páleníka chtěli tři roky a deset měsíců a 3,5 roku vězení, pro zpravodajce Pohůnka pak tři roky a čtyři měsíce za mřížemi. Všichni obžalovaní svou vinu během závěrečných řečí odmítali a chtěli, aby je soud zprostil obžaloby.

Obvodní soud pro Prahu 1 čtveřici osvobodil už minulý rok s tím, že se trestný čin nestal. Městský soud v Praze pak ale vyhověl odvolání žalobců a vrátil věc k doplnění dokazování. Mimo jiné zpochybnil Nečasovu výpověď, když poukázal na to, že bývalý premiér může být motivován snahou pomoci své současné ženě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist