Na 250 příznivců radikální Národní demokracie (ND) demonstruje v Praze před Lidovým domem, sídlem vládní ČSSD, proti migrační politice vlády a Evropské unie. Dalších zhruba 400 lidí v sobotu symbolicky zablokovalo z podobných důvodu hraniční přechody v Kraslicích na Sokolovsku, v Českých Velenicích na Jindřichohradecku a na Cínovci na Teplicku.

Akci organizovali Úsvit - Národní koalice a Blok proti islámu spolu se zástupci německého protiuprchlického hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).

Nejvíce lidí, kolem 200, se sešlo na Cínovci, přičemž více než polovina byla z Německa, byli mezi nimi i zástupci Pegidy. V Českých Velenicích k účastníkům promluvil mimo jiné předseda Bloku proti islámu Martin Konvička, který kvůli svým dřívějším výrokům na internetu čelí obžalobě z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství. Konvička spolu s poslancem za Úsvit Markem Černochem nyní vyzval českou vládu k tomu, aby začala bránit statní hranici. Pokud tak neučiní, měla by podle nich rezignovat.

Po projevech řečníků účastníci všech tří akcí na hraničních přechodech na několik minut státní hranici symbolicky zablokovali a následně se rozešli. Policie v místech protestu jen korigovala dopravu, zasahovat nemusela.

Obdobné projevy jako na hraničních přechodech byly slyšet i před pražským sídlem ČSSD. Předseda ND Adam B. Bartoš kritizoval špičky ČSSD za jejich postoj k řešení uprchlické krize. Podle něj zradili vlastní voliče, kteří nechtějí v Česku žádné "vetřelce". "My si svůj národ s tisíciletou historií nenecháme zničit nájezdy ilegálních vetřelců ani bandou amatérů, budižkničemů a vlastizrádců," prohlásil Bartoš. Připomněl své zatčení při březnové demonstraci a uvedl, že "kulkou" nikomu nevyhrožuje, protože by to byl příliš milosrdný trest a vlastizrádci by podle něj měli být zavřeni, až zčernají, a u toho by měli pracovat.

 

Bartoš v březnovém projevu vyzval k potrestání politiků "trestem nejvyšším" za jejich přístup k imigrantům. Z policejního vyjádření vyplývá, že je v této souvislosti podezřelý z podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel nebo omezování jejich práv a svobod.

Demonstranti v Hybernské ulici jsou vybaveni transparenty s nápisy jako "Sobotko, opakuj po mně, na 1. místě je český občan, česká rodina, česká země a pravice." nebo "Se Sobotkou, EU a Merkel cesta do pekel". Nad hlavami jim vlají státní vlaky, vlajky ND a vlajky s nápisem Islám v ČR nechceme. Na akci dohlížejí desítky policistů a antikonfliktní tým, v záloze jsou i těžkooděnci. Policisté prohledali před zahájením demonstrace odpadkové koše v okolních ulicích, dostali totiž dva anonymy o uložení bomby.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.