Aktivisté v noci na středu promítali na budovy Pražského hradu světelné obrazce a texty kritizující nynější návštěvu čínského prezidenta v ČR a obchodní vazby mezi Českem a Čínou. Vyplývá to z fotografií, které na Facebooku zveřejnila někdejší poslankyně zelených Kateřina Jacques. Policie v noci našla pravděpodobné místo, odkud se promítalo, nikoho ale nezadržela, řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Hrad podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nebude věc řešit.
Na mostě Legií a Smetanově nábřeží se kolem šesté hodiny ráno pohybovaly desítky policistů, pátrání po původcích projekce ale policejní mluvčí Andrea Zoulová nechtěla potvrdit.
"Na návštěvu čínského prezidenta v Praze reagujeme unikátní světelnou projekcí na Pražský Hrad. Věříme že skutečná pravda a láska alespoň na fasádě Pražského hradu osloví nejednoho občana ČR," uvedli aktivisté v e-mailu, který zaslali ČTK. Texty a obrazci promítanými na fasádu Ústavu šlechtičen obrácenou k Vltavě připomínali bývalého prezidenta Václava Havla, který kritizoval porušování lidských práv v Číně, a vyzývali k osvobození Tibetu a Tchaj-wanu.
Promítali také nápisy "prezident na prodej" a "CZ for sale". Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching v úterý na Pražském hradě podepsali smlouvu o strategické spolupráci mezi Českem a Čínou.
Policisté se projekcí na Hrad zabývali podle Hulana kolem druhé hodiny v noci. Po původcích a místě projekce pátrali například v okolí Strahovského kláštera a na Malé Straně. "Nakonec se nám podařilo konkrétní místo s největší pravděpodobností ztotožnit, žádné projekční zařízení se tam už ale nenacházelo," uvedl. Policie podle mluvčího v souvislosti s projekcí nikoho nezadržela.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Podle Zemanova mluvčího je návštěva čínského prezidenta v Česku mimořádně úspěšná a důležité jsou čínské investice. "Vzhledem k tomu, jaké jsou reakce veřejnosti, tak jde o věc zcela marginální, to znamená Kancelář prezidenta republiky toto nebude nikterak řešit," řekl Ovčáček. Kolem návštěvy z Číny se podle něj rozvinul aktivistický spektákl a jeho neformálním vůdcem se v úterý definitivně stal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Mohu se třeba domnívat, že to byl snímek ze života známého bojovníka ze práva tibetského lidu, pana Miroslava Kalouska," řekl mluvčí k projekci.
Návštěvu čínského prezidenta v Praze provázejí i další protesty. Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla umístil u Evropské ulice billboard se společnou fotografií Havla a tibetského duchovního vůdce dalajlamy, v některých ulicích také aktivisté potřísnili barvou vyvěšené čínské vlajky a po jejich odstranění je nahrazovali tibetskými.
Na Kampě a u Hradu v úterý stovky lidí protestovaly proti čínské lidskoprávní politice.
Čínský prezident Si Ťin-pching dnes končí třídenní návštěvu v Česku. Před odletem spolu se Zemanem navštíví diskusní ekonomické fórum v Paláci Žofín a Strahovský klášter.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist