Rodiče malých dětí zřejmě dostanou novou možnost, jak se rychleji vrátit do práce. Rodičovský příspěvek by mohli od roku 2017 vyčerpat jednodušeji než dosud. Počítá s tím návrh ministerstva práce a sociálních věcí, který míří do připomínkového řízení a pak jej projedná vláda.

Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) chce zrušit maximální možnou výši příspěvku za měsíc, která je dnes na 11 500 korunách. Celková částka příspěvku k vyčerpání – 220 000 korun – se nezmění. Uvolnit se mají přísné podmínky čtyřletého čerpání pro rodiny, které nedosáhly na peněžitou podporu v mateřství. A chce také zrušit omezení doby, kterou děti do dvou let mohou trávit v jeslích.

Po zrušení maximální výše příspěvku by rodiny mohly příspěvek vyčerpat rychleji než do konce druhého roku dítěte, jak je tomu dnes. "Celá částka rodičovského příspěvku ve výši 220 000 korun tedy bude moci být vyčerpána za kratší dobu než v současnosti, rodičům tedy umožníme dřívější návrat do zaměstnání," píše ministerstvo v důvodové zprávě.

Minimální doba, za kterou by mohl být rodičovský příspěvek vyčerpán, má být nově šest měsíců. Už nyní nicméně platí, že rodiče mohou při pobírání příspěvku pracovat.

Maximálně 70 procent mzdy

Rychlejší čerpání bude navázáno na velikost příjmů. Ze zákona totiž nezmizí další limit, který říká, že měsíční výše rodičovského příspěvku nesmí být vyšší než 70 procent vyměřovacího základu, tedy zjednodušeně hrubého měsíčního výdělku. Kdo tedy má například 30 tisíc hrubého, bude moci celkových 220 tisíc korun vyčerpat nejrychleji během deseti měsíců.

Rychlejší návrat do práce rodičům jednoznačně usnadní další chystaná změna. Stát má přestat sledovat, kolik času tráví děti v jeslích. Dnes platí, že při pobírání rodičovského příspěvku lze děti do dvou let poslat do předškolního zařízení maximálně na 46 hodin v měsíci. "Tato podmínka by tedy měla být zcela zrušena a bude se sledovat jen řádná péče o dítě v rodině," uvádí ministerstvo.

Nedávná studie ekonomů z think-tanku IDEA ukázala, že čím déle zůstávají matky na rodičovské, tím méně pak v budoucnu vydělávají. Každý rok pobytu doma s dítětem sníží podle jejich analýzy příjem o 1,1 procenta. O rodičovskou ale mohou žádat i muži.

Lepší podmínky i pro nezaměstnané

Ministerstvo v návrhu myslí i na rodiny s nízkými příjmy, nezaměstnané nebo třeba na podnikatelky, které si neplatily dobrovolné nemocenské pojištění.

Dnes totiž platí, že kdo kvůli tomu nedosáhl na mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství), která se pobírá těsně před porodem a po porodu, musí 220 tisíc korun na rodičovském příspěvku vyčerpat jen podle předem daného scénáře: Konkrétně 7600 korun měsíčně do konce devátého měsíce věku a následně 3800 korun měsíčně do čtyř let věku dítěte.

"Tyto osoby by si mohly nově volit čerpání rodičovského příspěvku až do výše 7600 korun a zkrátit si tak dobu čerpání rodičovského příspěvku," navrhuje ministerstvo.

Naposledy měnil podmínky Drábek

Pravidla rodičovské se naposledy výrazně měnila takzvanou sociální reformou z dílny tehdejšího ministra práce Jaromíra Drábka v roce 2012. Ten zjednodušil pravidla čerpání příspěvku, když dal rodinám k dispozici celkový limit ve výši 220 tisíc korun a nechal na nich, jak rychle – při dodržení výše zmíněných limitů – dávku vyčerpají.

Tato pravidla platí dodnes, přičemž rodiny mohou výši příspěvku měnit vždy po třech měsících. Dříve lidé mohli volit jen ze tří předem daných scénářů. Se sjednocením celkové částky ale zároveň došlo ke snížení celkově vyplacené částky u tříleté varianty zhruba o 16 tisíc korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist