To, co někomu může připadat jako malý incident, může podle starostky Prahy 3 Vladislavy Hujové (TOP 09) působit jako rozbuška v řešení extremistických tendencí. Řekla to po pondělním jednání bezpečnostního grémia na radnici, které svolala kvůli útoku na autonomní centrum Klinika.

Pražská policie prověřuje útok pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví, obecného ohrožení a poškození cizí věci.

Útočníci zapálili Kliniku, která pomáhá i uprchlíkům. Dle aktivistů šlo o neonacisty, policie zahájila vyšetřování - čtěte ZDE

"Policie v tuto chvíli řeší motivaci těch, kteří tam dlažební kostky a pyrotechniku házeli," řekla Hujová. Starostka nechce, aby se Praha 3 stala "kolbištěm" mezi dvěma skupinami. Podle ní by se nyní měli vrcholoví politici zaměřit na racionální řešení problému extremismu.

"Situace má dvě roviny: bezpečnostní, kterou mohu řešit na úrovni policie, a politickou, která je podle mě závažnější," dodala Hujová.

Původní informace policistů hovořily o tom, že skupina maskovaných osob na centrum v žižkovské Jeseniově ulici naházela zápalné lahve. Klinika na svých internetových stránkách uvedla, že na ni zaútočili neonacisté, a to kameny a světlicemi, které v objektu zapálily část kavárny.

Podle informací, které mají policisté k dispozici, bylo v Klinice v době útoku 18 lidí, jeden z nich byl zraněn.

"Případem se kriminalisté velmi intenzivně zabývají a já pevně doufám, že odhalení útočníků bude jen otázkou času," uvedl v tiskovém prohlášení ředitel krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Miloš Trojánek.

Související