Generál Petr Pavel, druhý nejvyšší muž v hierarchii NATO, nesouhlasí s názorem prezidenta Miloše Zemana, že příliv utečenců do Evropy někdo organizuje. Nenasvědčují tomu žádné zpravodajské analýzy, které mají členské státy k dispozici.

"Obávám se, že tvrzení, že uprchlická krize je někým jednotně koordinovaná, nemá žádnou oporu v zpravodajských analýzách dostupných všem členským státům NATO. Já bych těžko mohl takovou spekulaci podpořit," řekl Pavel v rozhovoru pro slovenský Denník N.

"Musíme samozřejmě vzít v úvahu, že část z nich (uprchlíků) tvoří ekonomičtí migranti, kteří se vydali na cestu prostě proto, aby si vylepšili svou sociální a ekonomickou situaci. Jejich počet narostl i pro otevřenost některých evropských států. Pokud by se některé státy chovaly méně vstřícně, a bylo to i všeobecně známé, a pokud by na hranicích Evropské unie byla dostatečná regulační opatření, proud ekonomických migrantů by byl menší," řekl deníku Pavel.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Bývalý náčelník Generálního štábu české armády a současný šéf vojenského výboru Severoatlantické aliance se domnívá, že závažnější hrozbou než uprchlíci je pro země NATO momentálně Rusko.

"Pokud se díváme na to, která z těch hrozeb je závažnější, tak stát, který vlastní mimořádný vojenský arzenál včetně jaderných zbraní a který se neostýchá porušit mezinárodní dohody, je nepochybně rizikem číslo jedna," řekl Pavel.

Odborníci: Absurdní výrok

Názor, že uprchlická krize je ve skutečnosti organizovaná invaze, pronesl prezident Zeman opakovaně. Naposledy na začátku ledna, kdy v rozhovoru pro Český rozhlas Plus upřesnil, že příliv uprchlíků podle něj řídí Muslimské bratrstvo. Prozradili mu to marocký ministr zahraničí a korunní princ Spojených arabských emirátů.

"Na základě těchto dvou informačních zdrojů, v obou případech od muslimů a od významných arabských politiků, se domnívám, že tuto invazi organizuje Muslimské bratrstvo samozřejmě s využitím finančních prostředků celé řady států," prohlásil tehdy prezident.

Odborníci Zemanova slova povětšinou odmítli jako nesmyslná. "Je těžké komentovat absurdní výrok," reagoval ředitel Orientálního ústavu Akademie věd ČR Beránek. "Možná by bylo zajímavější ptát se, proč prezident pomáhá šířit právě tuto fámu, právě v tuto dobu," podotkl.

Podle bývalého velvyslance v Izraeli Tomáše Pojara sice jsou síly, které masovou migraci řídí a podporují, ale žádný jeden organizátor neexistuje. "Označení Muslimského bratrstva za organizátora migrační vlny patří spíše do kategorie konspiračních teorií, než že by mělo blízko k popisu reality," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist