Senát ve středu schválil brannou novelu, podle níž se obyvatelé budou moci přihlásit dobrovolně k branné povinnosti, když požádají o účast na vojenském cvičení. Vládní předloha, která také umožní nasadit členy armádních aktivních záloh v zahraničních misích, nyní zamíří k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi. Novela by měla být účinná od července.

Kabinet původně navrhoval opětovné zavedení plošných odvodů mladých mužů a žen. Potom co se proti tomu zvedl odpor mezi poslanci, přišlo ministerstvo s odvody dobrovolnými. Původnímu záměru kritici vyčítali hlavně to, že by šlo jen o administrativně náročnou registraci. Plán totiž nepředpokládal ani žádný výcvik.

Někteří senátoři se pro obdobné řešení v diskusi vyslovili. "Země naší velikosti si nemůže dovolit luxus, aby měla jen profesionální armádu," řekl lidovec Jiří Čunek. Měla by se obnovit branná povinnost, jak řekl, ale ne na dva roky, což byla v minulosti délka základní vojenské služby, ale na tři až pět měsíců.

Čunkovu myšlenku podpořili například Martin Tesařík (ČSSD) a Zuzana Baudyšová (za ANO). "Je potřeba, aby branná povinnost existovala. V Izraeli jí podléhají i děvčata," podotkla. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nějaký "razantnější krok" do budoucna nevyloučil.

O zařazení do branné povinnosti budou moci lidé podle předlohy požádat v době míru potom, co dosáhli věku 18 let. Mezi podmínky pro jejich účast na vojenském cvičení bude patřit zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost i to, že tito lidé nepodporují hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod. Cvičení bude až tříměsíční, uskuteční se do dvou let od podání žádosti. S termíny cvičení budou zájemci seznámeni předem.

Předloha, pro níž hlasovalo 54 ze 63 přítomných senátorů, nemění všeobecnou brannou povinnost pro lidi od 18 do 60 let. Za stavu ohrožení nebo za válečného stavu stanoví vláda nařízením počty občanů, kteří budou muset k odvodu, a to podle ročníku jejich narození nebo podle jejich odborné kvalifikace.

Předloha taky stanoví, že bývalý profesionální voják bude moci být zařazen do dvou let od ukončení služebního poměru do aktivní zálohy, a to až na tři roky. Členové aktivních záloh budou moci být v případě potřeby až sedm měsíců v roce v operačním nasazení, v případě jejich souhlasu i v zahraničních misích. Až na měsíc v roce bude moci armáda využít příslušníky záloh na záchranné práce například při živelních pohromách v Česku.

Vysílání členů aktivních záloh do zahraničních misí zpochybnil Petr Gawlas (ČSSD). "Příslušník aktivní zálohy nebude nikdy na takové úrovni výcviku, aby se vyrovnal vojákům z povolání," řekl. Vypuštění ustanovení navrhoval ve sněmovně s obdobnými argumenty Antonín Seďa (ČSSD), neuspěl.

Vojáci v aktivních zálohách budou podle předlohy cvičit v prvním roce až tři měsíce, v následujících letech až měsíc v každém roce. Až tříměsíční výcvik by tito lidé absolvovali před operačním nasazením. Bývalí profesionální vojáci zařazení do aktivních záloh by cvičili až tři týdny v roce.

Aktivní zálohy budou mít vyšší odměny

Senát také schválil návrh, aby příslušníci aktivních záloh brali proti současnosti trojnásobné odměny a dostali lepší výhody. Nyní dostávají členové aktivních záloh odměnu šest tisíc korun ročně, nově to bude 18 tisíc korun. Podmínkou bude účast na cvičení nebo v operačním nasazení v daném kalendářním roce. Vláda původně navrhovala zdvojnásobení odměny, ve sněmovně byla se souhlasem ministerstva obrany ještě navýšena.

Za každý den cvičení nebo operačního nasazení budou tito "záložáci" dostávat plat odpovídající tarifu profesionálního vojáka stejné hodnosti. Vojáci v záloze budou mít podle předlohy také nárok na zapůjčení vojenské výstroje, na stravu, ubytování a dopravu. Po případné zahraniční misi by mohli na rekondiční pobyt.

O členství v zálohách mají nyní lidé poměrně malý zájem. Teď jich je v nich zařazeno asi 1200, do budoucna jich chce mít armáda až pět tisíc. Armáda hodlá přilákat především vysokoškolské studenty s ohledem na jejich věk, vzdělání a tím i možnost jejich zapojení do profesionální armády. Studenti by měli podle normy dostat v roce, kdy vstoupili do aktivní zálohy, navíc motivační odměnu šest tisíc korun.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

O něco nižší odměny budou mít podle předlohy členové dobrovolných záloh, které zavádí novela branného zákona. Za měsíc, kdy vykonali vojenské cvičení, by dostali 1000 korun. Celková roční odměna bude činit nejvýše 12 tisíc korun.

Zaměstnavatelé budou dostávat podporu ve výši dvou třetin průměrného hrubého měsíčního platu v národním hospodářství za vojáka v aktivní záloze na plánovaném cvičení nebo v operačním nasazení, stanoví zákon. V případě neplánované služby by náhrada tvořila celý hrubý průměrný plat. Obdobně se bude postupovat v případě, pokud člen aktivních záloh sám podniká.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist