Liberecký hejtman Martin Půta definitivně končí jako předseda hnutí Starostové a nezávislí. Oznámil to v pondělí na jednání předsednictva strany.

Půta byl loni v listopadu obviněn z korupce v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci libereckého kostela. Politik kvůli tomu pozastavil své předsednictví, stranu teď dočasně vede první místopředseda Petr Gazdík.

"Cítím se nevinný. Protože se ale nezdá, že by orgány činné v trestním řízení jakkoliv usilovaly o brzké uzavření případu, spíše naopak, a protože jsem si vědom toho, že kauza každým dalším dnem negativně ovlivňuje mínění o hnutí STAN, rozhodl jsem se odstoupit," komentoval to Půta.

Dodal, že stranu do dubnového sjezdu i nadále povede Gazdík. "Jsem přesvědčený, že je Martin Půta nevinný. Dlouhodobě vyzýváme orgány činné v trestním řízení, aby umožnily rozhodnout nezávislý soud, avšak doposud se tak nestalo," říká Gazdík.

Půta již dříve naznačoval, že pokud se bude vyšetřování protahovat, funkci opustí. "Udělám vše pro to, aby hnutí před krajskými volbami nebylo mou pozicí poškozeno," řekl před časem politik. Hnutí s ním ovšem i nadále počítá jako s lídrem kandidátky v Libereckém kraji v krajských volbách.

Policie Půtu viní z toho, že převzal statisícový úplatek a zneužil své pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela sv. Máří Magdalény. Projekt za 65 milionů korun měl získat evropskou dotaci z ROP Severovýchod. Půta obvinění odmítá.