Ještě před víkendovým sněmem TOP 09 se vedení této strany sešlo se zánovním spolkem stranických starostů. Klub starostů TOP 09 vznikl teprve před měsícem, tedy přesně v ten samý den, kdy šéf Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík oznámil, že jeho hnutí už nebude v krajských volbách nikde kandidovat s dosavadním spojencem TOP 09. Nový starostenský spolek TOP 09 má zjevně nahradit Gazdíka, který v rámci politického paktu obou stran hájil zájmy starostů.

Nyní se jeho role ujímá šéf Klubu starostů Petr Ducháček z Drnovic u Lysic. Ten se ve 23 letech stal v roce 2010 nejmladším starostou strany a od té doby radnici pro TOP 09 drží. V Praze si šikovného regionálního politika všimli, když úspěšně vedl internetovou kampaň strany.

Místopředsedy spolku se stali další úspěšní starostové strany. Jan Jakob vede už pět let Roztoky u Prahy a veřejnost si jeho tvář možná pamatuje z doby, kdyby byl mluvčím strany. Dalším místopředsedou spolku se stal starosta Prahy-Libuš Jiří Koubek. Ve vedení je tak vyrovnaně předseda z Moravy a dva místopředsedové z Čech.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Spolek se má zjevně stát konkurentem STAN. Není totiž podobně jako Gazdíkovo hnutí vyhrazen jen pro přímé členy, ale i pro nejrůznější nezávislé. Klub starostů TOP 09 nabízí jak řádné členství pro členy TOP 09, tak členství přidružené právě pro kteréhokoliv zastupitele obce v republice.

STAN byli pro TOP 09 od svého vzniku důležití tím, že dodávali i regionální podporu v menších obcích. Poté, co se strany rozešly, vymýšlí budoucí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jak si vytvořit své silné starostenské hnutí. Výsledky z minulých let ho totiž nemohou těšit. V roce 2014 v obecních volbách získala TOP 09 jen 726 zastupitelů a s nezávislými kandidáty 316. To STAN získal 1324 zastupitele a s dalšími nezávislými kandidáty 1749 mandátů.