Většina Čechů je k další existenci Evropské unie buď lhostejná, nebo dokonce kritická. Pouze jednomu z pěti Čechů by bylo líto, kdyby byla EU v blízké budoucnosti zrušena. Pětina Čechů navíc uvedla, že by se jim "ulevilo", pokud by EU skončila. Ukazuje to aktuální výzkum provedený pro Sociologický ústav AV ČR.

Přestože více než polovina dotázaných souhlasí s tím, že Česká republika ze vstupu do EU těží, mnohem menší počet lidí její pokračující členství podporuje.

Podle průzkumu by zániku unie nejvíce litovali vysokoškolsky vzdělaní lidé z měst a podporovatelé TOP 09. Naopak nejméně by rozpad EU zasáhl důchodce a stoupence komunistů.

V současné době je veřejné mínění v České republice, ale třeba také ve Velké Británii vůči EU kritičtější než ve většině ostatních členských států. Ve čtvrtek a v pátek se v Bruselu setkají evropští lídři. Diskutovat by měli o reformních návrzích spojených s britským referendem o vystoupení z EU, které se plánuje na podzim roku 2016.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist