Miloslav Ransdorf zůstává členem KSČM. Její ústřední výbor v sobotu rozhodl, že mu členství nepozastaví. Europoslance zadržela nedávno švýcarská policie v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu. Předseda strany Vojtěch Filip novinářům řekl, že návrh na případné pozastavení Ransdorfova členství nebyl přijat a všichni členové včetně vedení budou respektovat rozhodnutí kolektivního orgánu.

"Vzhledem k tomu, že jde o jeho (Ransdorfovu) privátní záležitost, nejde o činnost spojenou s funkcí ve straně, se většina přiklonila k názoru, že to stranu do budoucna poškozovat nebude. V tomto ohledu byl výsledek dán hlasováním," uvedl Filip před pražským ústředím strany.

Švýcarská policie zadržela Ransdorfa spolu se třemi Slováky minulý čtvrtek. Ransdorf již oznámil, že pozastaví členství v krajně levicové frakci Evropského parlamentu. Je ale přesvědčen o tom, že nic špatného neudělal.

Sobotní debata se podle Filipa vedla o tom, jestli kauza poškodí KSČM v její činnosti, nebo ne. Zasedání ústředního výboru strany trvalo sedm hodin. Sobotní stanovisko proto považuje Filip za věc kolektivního rozhodnutí, většina prý sdílela názor, že je to spíše honba médií proti Ransdorfově činnosti obecně.

Ransdorf s médii nekomunikoval, při spěšném odchodu z budovy jen řekl, že k "novinářům nemá důvěru, protože se chovali po celou dobu neskutečným způsobem".

Na argument, že Ransdorf je veřejně činnou osobou a reprezentuje stranu, Filip odpověděl, že v KSČM nerozhodují jednotlivci, ale kolektivní orgán. "Ten je většinovým hlasováním přesvědčen, že tato záležitost se nedotkne KSČM, protože on není jediný z 50 tisíc členů, kteří reprezentují KSČM," poznamenal.

 

Strana je podle Filipa dlouhou dobu terčem mnoha útoků. Právě to prý většinu lidí přesvědčilo, že jde o jeden z řady dalších. Filip ale, jak uvedl, jako vstřícný krok očekával, že Ransdorf členství pozastaví.

Ransdorf tento týden již potvrdil, že ve švýcarské bance jednal jménem Vladimíra Huňka, který byl již dříve odsouzen za to, že sliboval lidem peníze, když mu pomohou získat dědictví po příbuzné ve Švýcarsku. Tvrdil, že dokumenty, které v bance předkládal, jsou pravé. Neměl prý slíbenou žádnou provizi.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Filip v sobotu také řekl, že Ransdorf na sobotním jednání argumentoval věcnou správností dokumentu, který je považován za falešný. Filip se ho prý přímo zeptal, jestli má ověření švýcarské, nebo české. Pokud má švýcarské, tak ten dokument je oficiální, dodal předseda komunistů.