Radní hlavního města ve středu schválili na mimořádném jednání návrh rozpočtu na rok 2016. Praha se tak vyhne rozpočtovému provizoriu, které jí hrozilo. Uvedli to členové rady. Podporu rozpočtu ve znění odsouhlaseném radou slíbilo 34 z celkem 65 zastupitelů.

Právě tím primátorka Adriana Krnáčová (ANO) podmiňovala dnešní schválení v radě. V návrhu Praha počítá s příjmy 43,6 miliardy korun a výdaji 58,7 miliardy, rozdíl město dorovná ze státních příspěvků. Krnáčová po středečním jednání s opozičními stranami svolala kvůli rozpočtu mimořádné jednání rady.

Slib, že podpoří návrh rozpočtu bez pozměňovacích návrhů, podepsali pod společným dokumentem všichni zastupitelé za rozpadlou koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL, STAN) a navíc jedna nezávislá zastupitelka.

"Rada návrh rozpočtu odsouhlasila a 17. prosince ho tak budeme moci schválit na zastupitelstvu. My jsme rozpočet prostě nechtěli dávat všanc k tomu, co se stalo na některých jednání zastupitelstva v minulosti, a aby tento dokument dopadl tak jako některé dokumenty," řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Rozpočet měl být v radě projednán již v úterý. Na popud ANO a ČSSD byl z programu jednání vyřazen - obě strany to zdůvodnily nedůvěrou v to, že Trojkoalice bude hlasovat pro rozpočet bez pozměňovacích návrhů. Trojkoalice toto podezření hned v úterý odmítla.

Podporu slíbila Trojkoalice i KSČM

Všech osm pražských zastupitelů Trojkoalice (SZ/STAN/KDU-ČSL) svými podpisy před hlasováním slíbilo, že budou hlasovat pro rozpočet navržený městskou radou a nepředloží k němu pozměňovací návrhy. Cílem bylo podle zastupitelů vyhnout se rozpočtovému provizoriu, které by negativně ovlivnilo investice v celé Praze.

Zastupitelka Marta Semelová (KSČM) po jednání s primátorkou řekla, že kvůli stabilitě města je klub ochoten rozpočet podpořit. Kvůli rozpadlé koalici totiž metropoli hrozí rozpočtové provizorium. Semelová zároveň nevyloučila podporu možné menšinové koalice. Byla by to první účast komunistů na vládě v metropoli od roku 1990.

Zástupci pražské TOP 09 a ODS po jednání s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) dopoledne řekli, že nehodlají dát garance bezvýhradné podpory rozpočtu, který připravila rozpadlá koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Piráti byli rozpočet ochotni podpořit, mají ale deset podmínek, které ve středu primátorce sdělili.

Výhrady Pirátů se týkaly informatiky a přemrštěných nákladů na dopravu, mimo jiné na rozšíření Libeňského mostu, výstavbu tramvajové tratě do Slivence a stavbu radlické radiály. Chtěli také víc peněz na cyklistickou dopravu.

"Když pro rozpočet zvednou ruce i piráti a komunisté, pak to znamená, že jsme odvedli dobrou práci a návrh je připraven dobře," řekla primátorka.

"Tato ad hoc koalice je vytvořena kvůli tomu, abychom neblokovali fungování městských částí, aby naše školy, sociální zařízení nebo dopravní podnik mohly fungovat. Proto jsme se dohodli, že toto má vyšší cenu než nějaké naše spory," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Primátorka, náměstkyně Eva Kislingerová (ANO) a náměstek Petr Dolínek (ČSSD) v úterý oznámili, že zahájili přípravu rozpočtového provizoria. Díky schválení rozpočtu se mu Praha ale nakonec vyhne.