Pražská TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) v úterý prohloubily spolupráci na přípravě magistrátní koalice. Utvořily pracovní skupiny, které budou řešit jednotlivá programová témata.

Cílem by mělo být podle zástupců stran odstranit programový nesoulad. Strany mají dohromady v 65členném zastupitelstvu pouze 28 hlasů, musí proto jednat s dalšími stranami.

Na magistrátu dosud vládla koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která se rozpadla poté, kdy na říjnovém jednání byli odvoláni čtyři členové rady, a to i hlasy koaličních zastupitelů.

"My jsme hned v době vypovězení smlouvy ze strany ČSSD řekli jasně, že se poohlížíme po projektu, který bude životaschopný nejenom na rok, ale pro celé volební období. Od té doby zcela konzistentně vyjednáváme tuto variantu a hledáme pro ni většinu," řekl lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ).

Podle předsedy zastupitelů TOP 09 Václava Novotného nyní "nepřemýšlíme o tom zda, ale jak a co nejlépe," řekl.

V rámci dalšího vyjednávání budou v úterý ustavené pracovní skupiny řešit několik témat. Mezi nimi je například rozpočet města na rok 2016, doprava nebo problém hazardu. Cílem jednání skupin je podle stranických vyjednávačů odstranit vzájemné rozpory.

TOP 09, ODS a Trojkoalice musí pro svou koalici hledat ještě další podporu. Strany mají totiž dohromady v současné chvíli 28 hlasů, v 65členném zastupitelstvu ale potřebují většinu 33 hlasů. Novotný uvedl, že strany mohou počítat s hlasy tří nezávislých zastupitelů. O další podpoře pak prý nadále vyjednávají.

Jednání stran s nezávislými potvrdila zastupitelka Eva Vorlíčková (bezp.). "Ano, máme k TOP 09 nejblíže, jsou nám ideově a morálně nejblíže, ale zatím jsme personální otázky neřešili," řekla Vorlíčková. Kromě Vorlíčkové jsou v klubu nezávislých ještě bývalý primátor Tomáš Hudeček a zastupitel Milan Růžačka. Všichni tři bývali členy TOP 09.

Zástupci stran se rovněž domlouvali na postupu při čtvrtečním jednání zastupitelstva. Podle předsedkyně zastupitelů ODS Alexandry Udženiji se shodli, že čtvrteční jednání musí být věcné.

"Chceme, abychom se k věcem postavili co nejkonstruktivněji, a ne tam nějakým způsobem předváděli, že dosavadní koalice nefunguje, to všichni víme," řekla. Řešit budou podle ní chtít zejména návrh vyhlášky o hazardu, který by měl být na programu jednání.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zástupci TOP 09 a ODS se v úterý rovněž sešli se zastupiteli z České pirátské strany (Piráti). Podle předsedy zastupitelů Pirátů Jakuba Michálka strany jednaly o zmíněném čtvrtečním jednání zastupitelstva, kde jsou Piráti podle něj připraveni se vyslovit k návrhu novely vyhlášky o hazardu.

"Budeme předkládat protinávrh, aby byla zrušena přechodná lhůta uzavření heren, která v navrhované novele je," řekl Michálek. Pokud lhůta zůstala, herny by z Prahy nezmizely dříve než v roce 2019.

Poslední krizi vládnoucích stran způsobilo říjnové jednání zastupitelů, kdy byli odvolání čtyři členové rady, a to nejen hlasy opozice, ale i koalice.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.