Úterní společné jednání dvou nejsilnějších stran pražského magistrátu ANO a TOP 09 se sociálními demokraty nebylo úspěšné. "Poděkovali jsme za nabídku koalice, ale není pro nás zajímavá," řekl po jednání zastupitel za TOP 09 Václav Novotný. 

Trojice stran by dohromady získala pohodlných 37 hlasů. TOP 09 ale i nadále usiluje o sestavení koalice s ODS, Trojkoalicí, nezávislými zastupiteli kolem Tomáše Hudečka a piráty. Stále se jim ale nedaří přesvědčit piráty, aby vstoupili do rady společně s občanskými demokraty. 

"Naší podmínkou je, aby ODS nebyla v radě," potvrdil za piráty Jakub Michálek. Piráti by šli do menšinové rady, kterou by ODS podporovala, na to ale nechtějí přistoupit ostatní strany. Ve čtvrtek se sejde krajská konference pirátů, která by mohla zákaz spolupráce s ODS revidovat.

"Musíme počkat, až ten jejich projekt dožije," řekla po jednání primátorka Adriana Krnáčová z ANO. Sociální demokrat Karel Březina řekl, že se nyní obě strany poradí, s kým budou vyjednávat místo TOP 09.

Jednání o magistrátní vládě se vedou více než pět týdnů, k výsledku ale nedošla. Na jedné straně stojí ANO a ČSSD, na druhé koalice složená z TOP 09, ODS a Trojkoalice. Ani jedna skupina ale zatím nemá v zastupitelstvu potřebný počet hlasů a obě neúspěšně vyjednávají s menšími stranami.

Pokračování stávající koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD už je spíše nepravděpodobné. Kvůli rozkolu mezi těmito stranami skončí Praha v rozpočtovém provizoriu, oznámila v úterý primátorka Krnáčová.