Pražští radní v úterý přerušili přípravu rozpočtu na příští rok a vrátili jej úředníkům magistrátu k dopracování. Důvodem je nestabilní situace ve vedení hlavního města.

"Rozpočet je připravený, ale tato rada nemá dostatečnou politickou sílu, aby ho prosadila v této podobě," uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Připustila, že by ve středu mohla svolat mimořádné jednání městské rady o rozpočtu. Podmínkou je, aby ANO a ČSSD našlo osm zastupitelů, kteří podpoří na jednání zastupitelstva rozpočet v té podobě, ve kterém jej schválí rada. 

"Pro nás to je reálná věc za předpokladu, že se najde dalších osm odpovědných zastupitelů, kteří podpoří rozpočet. My jsme ten krok udělali kvůli tomu, aby ten rozpočet nedopadl jako další tisky, aby nenastal chaos a nezřízené jednání a neschválila se úplně jiná podoba," řekla.

Tisíce lidí si v Praze připomněly 17. listopad. Albertov je symbol svobody, hlásaly transparenty - čtěte ZDE

Náměstkyně pro rozpočet Eva Kislingerová (ANO) potvrdila, že město se chystá na rozpočtové provizorium. "Zvládli jsme to i letos, chod města to neohrozí," dodala Kislingerová. V provizoriu město nemůže zahajovat nové investiční akce.

V Praze se koncem října rozpadla koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), kdy byli odvoláni čtyři radní, a to i hlasy koalice.

Nestabilní situace ve vedení

Stažení dokumentu o rozpočtu iniciovaly ANO a ČSSD. "Je spravedlivé, aby rozpočet schválila nová koalice, která za něj bude mít zodpovědnost," dodala Kislingerová. Jak bude nové vedení města vypadat, zatím není jasné, žádné z politických stran se dosud nepodařilo vyjednat v 65členném zastupitelstvu většinu 33 hlasů.

Zástupci ANO a ČSSD opakovaně obvinili z rozpočtového provizoria zástupce Trojkoalice. "Nemáme v ně důvěru. Někteří zastupitelé hlasují v zájmu svých městských částí, nikoli v zájmu města," uvedl náměstek Petr Dolínek z ČSSD.

Zástupci Trojkoalice se brání tím, že oni byli připraveni rozpočet odhlasovat. "Stažení rozpočtu nás překvapilo. Předložení rozpočet mohl být na zastupitelstvu bez problémů schválen," uvedla radní za Trojkoalici Jana Plamínková.

Radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice) kvůli tomu již vyzval náměstkyni Kislingerovou, aby odstoupila ze své funkce.

"Věřím, že poté, co paní náměstkyně Kislingerová nepředložila včas rozpočet pro rok 2016, rozhodne se rezignovat na svůj post, a to co nejdříve, respektive neodkladně. Nesplnila totiž úkol člena rady odpovědného za rozpočet a přitom na něj měla celý rok 2015," uvedl Wolf.

V předloženém návrhu rozpočtu Praha počítala s příjmy ve výši 43,6 miliardy korun a výdaji ve výši 58,7 miliardy, rozdíl město dorovná ze státních příspěvků, které dostává každoročně vždy zhruba v pololetí. Na investice bylo v dokumentu vyčleněno 12,7 miliardy, tedy zhruba jako letos.

Jedinou šancí, jak schválit rozpočet včas, by bylo svolání mimořádného zastupitelstva těsně před svátky nebo mezi nimi. Na řádném zastupitelstvu, které se sejde 17. prosince, už se návrh projednat nestihne. Rada by ho totiž nejpozději zítra musela zveřejnit.

TOP 09 nechce vládnout s ANO a ČSSD

Pražská TOP 09 v úterý sdělila, nevyužije nabídku ANO a ČSSD na vytvoření koalice na magistrátu. Po koaličním jednání to novinářům řekl předseda klubu zastupitelů Václav Novotný. TOP 09 má podle něj vlastní koaliční projekt s ODS, Trojkoalicí a nezávislými. Jedná s piráty. Taková koalice by měla v zastupitelstvu většinu 35 hlasů.

"Poděkovali jsme za nabídku s tím, že máme vlastní projekt," uvedl Novotný. Menšinová vláda podle něj nepřichází v úvahu. "Chceme, aby se všichni jednoznačně a otevřeně přihlásili ke spolupráci," doplnil.

Reakce TOP 09 je bouchnutí dveřmi, řekl předseda klubu zastupitelů Karel Březina (ČSSD). "Vyčkávat nebudeme, jako zodpovědní zastupitelé Prahy budeme dál jednat. Poradíme se, jak dál postupovat, byť nás mrzí postoj TOP 09, protože jsme tu nabídku mysleli naprosto vážně," dodal.

Po loňských volbách vládly v Praze ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Koalice se rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních. Spory mezi stranami se dál vyhrotily minulý týden, když zastupitelstvo odvolalo předsedu výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD). Trojkoalice deklarovala, že se chystá domlouvat koalici s TOP 09 a ODS.