Po úterním zásahu proti pražským taxikářům, kteří údajně ve velkém okrádali turisty, policisté obvinili sedm lidí. Kromě taxikářů je mezi nimi i úředník pražského magistrátu.

Podle informací HN dával taxikářům varování, když se na ně chystala magistrátní kontrola, jestli nepředražují jízdy. A za to mu taxikáři platili. "Jednalo se o vynášení informací," řekl v pátek k úředníkovu obvinění státní zástupce Jan Lelek.

Taxikáři tak byli chránění před prověrkami z města, kdy figuranti převlečení za cizince testují cenu jízd, ale ne před detektivy. Policisté skupinu taxikářů ze Staroměstského náměstí sledovali několik měsíců. Nyní je stíhají pro podvod a část z nich také kvůli podplácení úředníka. To vše navíc jako takzvanou organizovanou skupinu, což znamená, že mohou dostat až osm let.

Státní zástupce Lelek v pátek nechtěl mluvit o tom, kolik turistů taxikáři okradli ani o kolik peněz to bylo. Paragraf, podle něhož jsou taxikáři obviněni, ale hovoří o škodě od pěti do 50 tisíc.

Žalobce Lelek jen potvrdil, že šlo o předražování jízd: buď tak, že se taxikáři s turisty na přemrštěné ceně předem dohodli, nebo používali známé a zakázané turbo - zařízení, po jehož zapnutí, se taxametr "točí" rychleji.