Pražští policisté v úterý odpoledne zadrželi několik taxikářů, kteří mají stanoviště na Staroměstském náměstí.

Podle informací Hospodářských novin a serveru Aktuálně.cz taxikáři dlouhodobě předražovali jízdné. Jedná se vůbec o první případ, kdy policie takhle proti nepoctivým taxikářům zasáhla. Až dosud jejich prohřešky vždy sledoval a případně trestal jen magistrát.

Praha nestihne zvýšit maximální cenu za taxislužbu do konce roku. Nedohodla se s taxikáři - čtěte ZDE

Policisté taxikáře intenzivně sledovali několik měsíců a údajně se jim podařilo zadokumentovat tolik případů předražení, že to má stačit na obvinění z trestných činů. Podrobnosti zatím policisté nechtěli komentovat. "Poskytování informací je v kompetenci Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1," řekl pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

Státní zástupce Jan Lelek potvrdil, že se základ případů točí kolem okrádání cizinců. "Jde o podezření z trestného činu podvodu ve vztahu k předražování jízdného na úkor zpravidla zahraničních turistů," řekl Lelek, který na vyšetřování případu dohlíží.

Státní zástupce Lelek odmítl upřesnit, kolik lidí policie zadržela, má jich být ale méně než deset. Jisté je, že detektivové zatím nikoho nestíhají. Napřed zatčené vyslechnou, teprve potom by mohla padnout první obvinění.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na rozmyšlenou, co se zadrženými provede, má policie podle zákona osmačtyřicet hodin. Pokud je neobviní nebo nenavrhne soudu vazbu, musí je pustit na svobodu.

Praha je okrádáním cizinců v taxících dlouhodobě proslulá – před taxikáři turisty varují i zahraniční průvodce a cestovní kanceláře. Někteří dokážou například cestu z centra na letiště předražit o víc než tisíc korun.