Policie prověří znalce, kteří se zabývali dopravní nehodou lobbisty Romana Janouška a jejichž posudky použila obhajoba. Jsou podezřelí z manipulování fakty, uvedl Český rozhlas - Radiožurnál.

V případě prokázání viny jim za křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek hrozí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti. Janoušek byl za sražení ženy automobilem odsouzen na 4,5 roku vězení nepodmíněně.

O prověření znalců rozhodli tento týden státní zástupci. Posudek pro Janouška zpracovávala například společnost Dekra Automobil.

"Ve věci pana Janouška jsme doposud nebyli kontaktováni. Nicméně na svém posudku trváme," sdělila Radiožurnálu mluvčí firmy Zuzana Vaňásková. Janouškův advokát Vít Široký za posudky stojí, chce vypovídat na policii. "Byly tam použity úplně nové metody a nový program, se kterým téměř nikdo kromě Dekry nemá prakticky zkušenosti," podotkl.

Opilý lobbista naboural v březnu 2012 v pražské Michli do vozu vietnamské řidičky a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, žena jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, řidičku porazil a ujel. Nedaleko jej dopadli policisté.

Řidičce způsobil otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít. Lobbista jí později zaplatil odškodné 900 tisíc korun.

Janoušek se v minulosti hájil tím, že řidičku v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi však vyvrátil jak revizní znalecký posudek, tak i odposlechy lobbistova telefonu.

Janoušek požádal soud o přerušení trestu

Pražský městský soud muži původně uložil za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky tříletý trest, který odvolací senát o rok a půl zpřísnil. Lobbista navíc nesmí sedm let usednout za volant. Svůj trest si odpykává ve věznici v Brně-Bohunicích.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Ze zdravotních důvodů však Janoušek ve čtvrtek požádal o přerušení trestu. Uvedla to mluvčí brněnského krajského soudu Simona Tesařová. Soud nyní čeká na vyjádření lékařů k jeho zdraví.

"Požádali jsme vězeňskou nemocnici v Brně-Bohunicích o vyjádření k tomu, zda je nutné trest přerušit. Teprve až dostaneme poklady, rozhodne o věci příslušný soudce," uvedla mluvčí.

Vězeňští lékaři musí soudu vysvětlit, nakolik závažný Janouškův zdravotní stav je. Propuštěn na svobodu by mohl být za situace, že by lékaři dospěli k závěru, že mu nejsou schopni za mřížemi poskytnout dostatečně kvalitní zdravotní péči. V tom případě by byl trest přerušen. Janoušek již v minulosti usiloval o přerušení trestu. Jeho současné potíže mluvčí nekomentovala.