Vyšetřovatelé začali prošetřovat, zda znalci, kteří zpracovali posudek v případu dopravní nehody podnikatele Romana Janouška, nespáchali trestný čin. O situaci informoval server iDnes.cz.
Podnět Městskému státnímu zastupitelství v Praze podal v pátek soudce Tomáš Kubovec. Ten Janouškův případ řešil a odsoudil ho k třem rokům vězení za to, že opilý při nehodě vážně zranil vietnamskou ženu a z místa ujel. Vrchní soud nakonec trest změnil a podnikatel si teď odpyká 4,5 roku za mřížemi brněnské věznice.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Ve svém podnětu soudce městského soudu Tomáš Kubovec uvedl, že znalci Jiří Doleček a experti ze společnosti Dekra mohli porušit zákon. Takzvaný superposudek zpracovaný Ústavem soudního inženýrství jejich závěry odmítl.
"Dle názoru soudu je možné, že posudky zpracované panem Dolečkem a Dekrou obsahovaly nepravdivé údaje," řekla Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.
Posudky tvrdily, že ženu nemusel vidět
Případem se tak nyní budou zabývat žalobci. "Státní zástupkyně to nyní nastuduje a poté rozhodne o dalším postupu," uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štepánka Zenklová.
Státní zástupci by tak měli zjistit, zda znalci spáchali trestný čin. Experti z ústavu Dekra u soudu na animacích například ukázali, že Janoušek nemusel ženu v době nehody vidět. To ale soudy odmítly.
"Oba znalci považovali jako technicky přijatelnou příčinu nehody to, že se chodkyně vědomě aktivně zachytila některé části vozidla Porsche. V revizním znaleckém posudku je však tato varianta označena za technicky nepřijatelnou,“ uvedl soudce Kubovec v podnětu, ze kterého cituje server Novinky.cz.
Roman Janoušek by se nyní mohl aspoň dočasně z vězení dostat. Podle jeho advokáta Víta Širokého ho čeká další operace. Zdravotní problémy má dlouhodobě. Nová operace tak nebude první, jeden zákrok podstoupil již v roce 2013. To lékaři v pražské Ústřední vojenské nemocnici zjistili, že měl hematom v hlavě, údajně způsobený při nehodě na lodi v Chorvatsku.
Po zákroku ale Janouškovi údajně špatně srostla rána na hlavě, kde měl přes padesát stehů.
Advokát sepisuje ústavní stížnost
Široký podle svých slov v současné době sepisuje i ústavní stížnost. Zda ji nakonec podá, si ale Janoušek rozhodne sám. Naposledy Nejvyšší soud zamítl jeho dovolání.
U něj si podnikatel stěžoval mimo jiné na to, že soud povolil využití odposlechů, které policie pořídila v rámci vyšetřování kauzy Jany Nečasové. V tomto případě podnikatel dosud obviněn nebyl. V dovolání podnikatel také zopakoval, že situaci před dopravní nehodou špatně vyhodnotil a že ženu neviděl.
Soudce Nejvyššího soudu Michal Mikláš například uvedl, že cílem Janouška bylo od nehody ujet, i za cenu sražení ženy. Navíc kdyby prý nebyl opilý, zůstaly by jeho ovládací schopnosti zachované. Kromě trestu vězení má podnikatel navíc na sedm let zakázané řízení. Příští rok, až si Janoušek odpyká polovinu trestu, bude moct případně požádat o podmínečné propuštění.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist