Jen krátce poté co se nečekaně rozpadlo vedení města, když si znesvářené koaliční strany odvolaly navzájem své radní, začal opoziční lídr a šéf klubu TOP 09 Václav Novotný vyjednávat o možném složení nové koalice.

"Všichni se na nás obrátili, kromě komunistů, se kterými nemluvíme a oni s námi taky ne," říká v rozhovoru pro HN a Aktuálně.cz Novotný, který návrh na odvolání rady podal a pak překvapeně sledoval, jak se k němu připojili sami členové vládnoucí koalice.

Proč se podle vás vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice na pražském magistrátu rozpadla tím, že si navzájem odvolala své radní?

Zemřeli na to, že byli totálně názorově nesourodí, a vyvraždili se, protože spolu už nemohli žít. Kdyby koalice fungovala, tak by se něco takového nemohlo stát.

Už jednáte o nové možné koalici?

Hned od tří hodin od rána, jak zastupitelstvo skončilo. Všichni se na nás obrátili, kromě komunistů, se kterými nemluvíme.

Kdo konkrétně?

Když říkám všichni, tak všichni a všichni to chtějí udělat pokud možno rychle, aby předběhli jiné možné kombinace, kterých moc není. A my si myslíme, že se to nemá dělat rychle, ale dobře. Že těch různých převratů a turbulencí Praha zažila už příliš mnoho a že máme pracovat na tom, aby to byla stabilní konstrukce, názorově sourodá.

Samozřejmě tím riskujeme, že ta současná koalice, jak je rozvrácená, se z toho otřese a řekne: "Jé, my jsme omylem sáhli na jiné čudlíky..." A zase to dá zpátky dohromady.

O čem to "vyvražďování" podle vás svědčí? Z venku to vypadá jako rozpad ANO, kdy se vytvořila dvě křídla, jedno menší kolem primátorky Adriany Krnáčové a druhé kolem – vlastně ani nevím koho. Vždyť už v létě skoro všichni členové klubu vyslovili Krnáčové nedůvěru…

Nepochybuji o tom, že ANO se rozpadá. Nevidím sice do nich tolik, abych věděl, kdy se to stane a na jaké části se rozpadne. A myslím, že to je v ANO vrstevnatější, než popisuje mediální zkratka – tedy ti slušnější ale neschopní Krnáčovci proti těm lumpům kolem Kleslové. Jsem přesvědčen, že je ještě šedá zóna uprostřed, že ten, kdo je proti Krnáčové, nemusí nutně znamenat, že je s Kleslovou. Jen je proti Krnáčové. Můj dojem je, že to má tendenci rozpadnout se na nejméně tři části.

Nyní už běží vyjednávání o možné další koalici. Co je pro vás přijatelné? ODS se výrazně obměnila a už jste ji označili jako možné partnery... Jste tedy schopni s ODS, Trojkoalicí a případně pár lidmi z například odštěpeného ANO jít do koalice?

To bude předmětem jednání. V tuto chvíli nejsilnější strana – ať se to někomu líbí nebo ne – je TOP 09. 

I přes to, že jste se hned po volbách částečně rozpadli? Například odešel Tomáš Hudeček, Eva Vorlíčková či Monika Krobová…

Nějak v klidu a míru jsme si řekli: ono nám to nesvědčí, rozešli jsme se pěkně přátelsky a tak jsme se u toho pěkně opili, že jsme se málem rozejít zapomněli. Je nás sice míň než na začátku, ale je nás 12 stabilních. Zatímco u ANO to jasné není.

Takže jsme fakticky nejsilnější strana, i když ANO má formálně víc členů, ale nikdo nevěří, že se udrží pohromadě. Protože těch 12 je z 65 členů zastupitelstva ani ne dvacet procent, tak to stejně bude muset být slepenec.

Opakuji, jste ochotni vy, ODS, Trojkoalice a pár dalších? Či byste preferovali jinou koalici?

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Teď nechci říct, s kým bychom byli ochotni. Mohu jen říct, že už jsem ve čtyři ráno řekl, že si nechci s nikým povídat a chci jít spát. Střídali se vyjednavači a každý nabízel hory doly. A chtěl to udělat hlavně rychle, ale to není pro nic dobré. Nechce se nám jít do projektu, který za rok dopadne bídně.

Když jste mluvil o rozpadu ANO na několik křídel, střídali se u vás i vyjednávači těch skupin? Kolik jich bylo a kdo?

Mohu to nechat bez komentáře?

To je ale nejzajímavější…

Kdyby se vše vyzvonilo, tak by nemohly existovat komiksy, které končí slovy pokračování příště.