Policisté viní bývalé manažery státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), že způsobili pojišťovně škodu 383 milionů korun. Bývalý generální ředitel EGAP Karel Pleva a jeho obchodní náměstek Jiří Skuhra údajně v dubnu 2010 v dokumentech pro jednání dozorčí rady úmyslně mazali a zkreslovali informace o riziku spojeném s výstavbou továrny na cement ve Vietnamu. Píší to páteční Lidové noviny (LN).

"Obvinění jednali s cílem dosáhnout schválení příslibu pojištění a následného uzavření pojistné smlouvy, protože si byli vědomi, že pokud by dozorčí rada EGAP znala všechny okolnosti obchodního případu, tak by příslib neschválila," citují LN z usnesení o zahájení trestního stíhání Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality.

Vyšetřovatelé dvojici viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Oba muži odmítli věc komentovat.

Podle LN by dozorčí rada EGAP v pátek mohla jednat o budoucnosti místopředsedy představenstva Milana Šimáčka, který byl členem vedení pojišťovny v době pojištění vietnamského úvěru. Na programu jednání to ale nemá.

Podklady pro jednání dozorčí rady EGAP o pojištění úvěru od České exportní banky (ČEB) pro Inekon Group a vietnamského investora Phu Son podle LN připravoval Skuhra. V materiálech údajně navrhl smazání několika pasáží, které byly k projektu skeptické, jako například závěr studie KPMG o rentabilitě vietnamského trhu s cementem. Pleva tyto úpravy údajně schválil. Dozorčí rada přes pochybnosti některých členů projekt schválila.

ČEB kvůli pochybnostem z projektu odešla, úvěr 2,5 miliardy korun poskytla PPF Banka. Ta později čerpání z úvěrového rámce stopla, z celkových 100 milionů eur se stihlo vyčerpat 30 milionů eur (cca 800 milionů korun), které chce nyní PPF Banka od EGAP.

Detektivové se kauzou zabývali zhruba od roku 2011. Loni v lednu si vyšetřovatelé došli pro dokumenty do EGAP, ČEB i do některých firem kvůli vyšetřování 16 případů podezřelého exportního financování.

O měsíc později protikorupční policie zahájila úkony trestního řízení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist