Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček v pátek odmítl před soudem vinu v kauze Opencard. Hlasoval by dnes v radě hlavního města stejně, řekl. Odborné posudky k zakázce pro firmu Haguess z roku 2012 byly podle něho v pořádku. Hudeček čelí obžalobě s devíti dalšími bývalými členy rady a pěti úředníky. Tvrzení obžaloby jsou podle nich účelová. Kauzu projednává Městský soud v Praze.
Trestní senát soudce Alexandra Sotoláře řeší případ od září, Hudeček (dříve TOP 09) ale byl v zahraničí, takže na jeho výslech došlo až v pátek. Podle Hudečka je nesmysl, aby se 15 lidí domluvilo s firmou Haguess a veřejnosti po jednáních oznámili "transparentní podvod". Těžko si prý lze rovněž představit, že se domluvilo deset radních bez vědomí úředníků, nebo naopak.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
"Hlasoval jsem něco, co bych dnes hlasoval stejně. Odborných posudků bylo víc a všechny říkaly to samé. Proč mám být zodpovědný za právní expertizu? Vykonával jsem politické rozhodnutí," řekl Hudeček. Případ podle něj měl zastavit státní zástupce, případně hned na začátku policie.
Obžaloba tvrdí, že 3. dubna 2012 deset tehdejších radních neoprávněně zvýhodnilo firmu Haguess, když ohledně Opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv. Praze tak prý způsobili škodu nejméně 24,9 milionu korun. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže jim hrozí dva až osm let vězení.
Vedle Hudečka je obžalovaný další bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a někdejší radní Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09) a Eva Vorlíčková (bezpartijní). Dále jsou obviněni bývalá radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09), bývalý náměstek primátora a letňanský starosta Ivan Kabický, další Svobodův exnáměstek Josef Nosek a někdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (všichni ODS).
Mezi úředníky jsou obžalováni tehdejší ředitel magistrátního odboru informatiky Jan Teska, zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a externí členové hodnoticí komise David Kučera a Aleš Němeček. Ti údajně v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky. Materiál, v němž jednomyslně doporučili přijmout nabídku Haguessu, následně radní pro informatiku Vorlíčková předložila radě hlavního města.
Projekt Opencard byl před soudem již dříve - jedinými pravomocně odsouzenými zatím zůstávají bývalý ředitel odboru IT Ivan Seyček a někdejší šéf hodnoticí komise Jiří Chytil. Seyčkovi vrchní soud zpřísnil trest na 3,5 roku vězení, Chytil odešel s podmínkou. Další tři obžalované úředníky soud zprostil viny. Chytil dostal také ocenění od Nadačního fondu proti korupci, podle kterého v letech 2009 a 2010 pomáhal vyšetřovatelům v kauze jako utajený svědek. Původní vyšetřovatel ale později údajně z případu odešel a policie následně Chytila s dalšími úředníky obvinila.
Elektronická karta Opencard, která pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS), měla mít původně mnoho funkcí, nakonec ale slouží jen především jako průkaz s předplatným pro MHD. Prahu stála přes 1,74 miliardy korun a audit ukázal, že je nevýhodná a předražená. Kritizovaný projekt je spojen s řadou problematických smluv, s nimiž se město stále neúspěšně vyrovnává.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist