Dosluhující primátor Tomáš Hudeček (nezávislý, dříve TOP 09) by se mohl stát předsedou magistrátního kontrolního výboru.

Jako kandidáta jej vybral zastupitelský klub TOP 09, jehož je členem. V úterý o tom informoval jak sám Hudeček, tak předseda klubu TOP 09 Václav Novotný.

"Považuji to za správné z toho důvodu, že jsem byl nejblíže tomu, co rada schvalovala, a zároveň tomu, co bude nová rada schvalovat," řekl Hudeček.

Tomáš Hudeček se stal primátorem v červnu 2013 poté, co se během povodní rozpadla tehdejší koalice TOP 09 a ODS. V budoucnu by se chtěl věnovat zejména přednáškové činnosti, mimo jiné pokračovat v přednáškách na Univerzitě Karlově. "Rozdíl oproti současnému stavu bude, že mi univerzita bude za přednášky platit," řekl.

Po říjnových volbách Hudeček ukončil své členství v TOP 09 a nyní je nezávislým zastupitelem.

Ve volbách druhá TOP 09 skončila v opozici, když se na koalici dohodly hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Nové vedení města budou zastupitelé volit tuto středu. Primátorkou se má stát Adriana Krnáčová (ANO).

O post předsedy kontrolního výboru již projevila zájem rovněž ODS a Česká pirátská strana. Na jednání předsedů zastupitelských klubů se minulý týden strany dohodly, že předsedu si vyberou opoziční strany, tedy TOP 09, ODS, KSČM a piráti.

Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ním s 16 křesly pak skončila TOP 09. Po osmi mandátech mají Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice má mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.