Polské lékárny už by neměly být zásobárnou léků pro výrobu pervitinu v Česku, Polsko totiž podstatně zpřísní prodej léčiv, z nichž se tato droga vyrábí. Ve středu to po setkání se svými kolegy z Polska a Německa sdělil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Jednání se konalo v Drážďanech.

Zeman v minulosti upozorňoval na to, že čeští výrobci drog si jezdí pro snadno dostupné léky do Polska a vyrobený pervitin pak prodávají v Německu. K dostání je i na drogovém trhu v Berlíně.

Nová legislativa v Polsku, která omezuje prodej některých léčiv, platí od první poloviny letošního roku. Podmínky pro prodej uvedených léků se ještě zpřísní od začátku roku 2017. V České republice je jejich prodej už delší dobu značně omezen, a tedy pod kontrolou.

"Tuto (polskou) legislativní změnu považuji za velmi pozitivní výsledek v boji proti výrobě a obchodování s pervitinem. Měla by výrazně omezit dostupnost takzvaných prekurzorů, a výrazně tak znesnadnit masovou výrobu drogy," uvedl nejvyšší žalobce.

V Česku je pervitin nejužívanější drogou. Národní protidrogová centrála evidovala loni v ČR 4555 trestných činů souvisejících s nedovolenou výrobou omamných látek. Celkem 48 procent se jich týkalo právě pervitinu, 43 procent marihuany, jen dvě procenta heroinu a například pouhé procento kokainu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V tuzemsku ubývá pervitinových laboratoří a naopak přibývá zajištěného pervitinu. V roce 2008 zlikvidovala policie v ČR 434 pervitinových laboratoří a zajistila jen 3,8 kilogramu této drogy. Loni odhalila 271 laboratoří a zabavila 52 kilogramů pervitinu.

Statistiky podle Zemana jasně naznačují, že výroba pervitinu se změnila, směřuje k velkovýrobnám, z nichž pak proudí část zboží do Německa, hlavně do sousedního Bavorska a Saska.

Finančně se to podle Zemana vyplácí. Poukázal na další informace Národní protidrogové centrály. Náklady na výrobu kilogramu pervitinu z polských léčiv v ČR se odhadují na 170 000 korun. V Německu je pak kilogram drogy prodán zločineckým skupinám za velkoobchodní cenu 350 000 až 450 000 korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist