Policie v Česku loni zabavila přes 569 kilogramů marihuany a přes 50 kilogramů pervitinu. U obou nejvýznamnějších drog jde o pokles proti rekordnímu roku 2013, kdy policie zajistila o 166 kilogramů marihuany a 20 kilogramů pervitinu více.

Drogové podsvětí zabývající se výrobou, dovozem a vývozem loni ovládaly hlavně gangy z ciziny. Šlo o Vietnamce, kosovské Albánce, Nigerijce a Turky. Češi se zapojovali spíše do výroby a následné distribuce drog. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou v úterý zveřejnila Národní protidrogová centrála.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle protidrogové centrály loni v Česku zejména pokračoval trend zvyšování objemu výroby pervitinu i trend zpeněžení produkce a distribuce drogy. Tato droga se podle kriminalistů jeví jako stále větší problém, protože o pervitin roste zájem v Německu, Rakousku a dalších zemích EU. Výrobní základna pervitinu je přitom v Česku. Loni policie odhalila 272 varen, což bylo o 11 více než v roce 2013.

Český pervitin se stále nejčastěji vyrábí z volně dostupných léčiv, která se dovážejí z Polska. O dovoz léků se nově podle protidrogové centrály začaly starat bulharské zločinecké skupiny, které léčiva dovážejí z Turecka a v Polsku je skladují.

Policie odhaduje, že minulý rok do Česka směrovalo přes 4500 kilogramů léků obsahujících pseudoefedrin. Loni se však začaly objevovat také případy, kdy pachatelé vymýšlejí nové látky a chemikálie k výrobě pervitinu. Tyto látky mají postupně nahradit léky s obsahem efedrinu.

Počet odhalených pěstíren marihuany loni meziročně vzrostl o 25 na 301. V pěstírnách bylo téměř 78 000 rostlin. Pěstitelé marihuany podle policie začali upouštět od zakládání velkých pěstíren a začali se zaměřovat na provozování řady menších s kapacitou do 500 rostlin.

"Většina vypěstované marihuany na našem území je určena pro domácí trh, nicméně dochází i k velkoobjemovému vývozu, a to zejména do sousedních států, ale i na Ukrajinu, do Maďarska, Velké Británie a do severských států," sdělila mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Marihuana s pervitinem se v Česku podílejí na 91 procentech drogové kriminality. Z výroční zprávy vyplývá, že množství zabaveného kokainu loni převýšilo pět kilogramů a u heroinu to bylo téměř 157 kilogramů. "Kokain na našem území i nadále zůstává drogou zejména skryté populace majetnější skupiny obyvatel žijící převáženě ve větších aglomeracích," uvedla Kudláčková. Kvalita kokainu v tuzemsku podle policie bývá často nízká, protože se droga hodně ředí. Horší kvalitu v Česku mívá i heroin.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist