V zásilce banánů pražskému supermarketu, ve které se ve středu našel kokain, bylo přes 100 kilogramů této drogy. Na ulici, namíchaná pro zákazníky, by stála až miliardu korun. Uvedla to mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková. Jde o největší objem kokainu, jaký kdy celníci nebo policie v České republice zadrželi. Šlo přitom o náhodný nález.

Podle informací se droga našla v zásilce banánů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. 

"Ročně prodáme v našich prodejnách v ČR několik milionů kilo banánů a i přes nastavené interní kontroly kvality nejsme schopni podobným případům zcela zabránit," řekla mluvčí řetězce Lidl Jitka Vrbová.

Kudláčková nechtěla upřesnit, jestli ve středu kokain našel přímo některý ze zaměstnanců prodejny, ani to, z jaké země zásilka pocházela. Policisté z protidrogové centrály podle ní na případu spolupracují s celní protidrogovou jednotkou a zatím nikoho neobvinili. Server tn.cz ve čtvrtek uvedl, že kokain byl v krabici s banány z Kolumbie. Při kontrole ostatních beden z dané dodávky banánů se podle Kudláčkové další drogy nenašly.

Nyní odhalená zásilka kokainu patří k největším podobným případům v historii ČR, přes sto kilogramů kokainu se podařilo policii odhalit i v březnu 1999 po šestiměsíční operaci. Ve skladu v Malém Borku na Mělnicku bylo tehdy v zásilce sušeného ovoce 117 kilogramů kokainu. Nynější nález je ale podle mluvčí protidrogové centrály ještě větší.

Ve stovkách kilogramů se pak pohybovala hmotnost i v případě několika zásilek heroinu.

Kokain se našel i ve Francii

Osmdesát kilogramů kokainu v pátek objevili i zaměstnanci supermarketu ve francouzském městě Epinay-sur-Seine. S informací přišel francouzský server Infos.fr s odvoláním na místní policejní autority.

"Pracovníci při otevírání beden s banány našli něco podezřelého," sdělil policejní zdroj. "Narazili na bílý prášek," dodal. Po rozboru prášku vyšlo najevo, že se jedná o kokain. Původ drog zadržených ve Francii je stejně jako v případě tuzemského Lidlu nejspíš kolumbijský.

Na letišti ve francouzském Nice navíc celní kontrola zadržela tento týden zavazadlo s 21 kilogramy kokainu. Droga byla nalezena v turistickém kufru, jehož majitel přiznal, že nedávno navštívil Latinskou Ameriku. O droze však sám nevěděl. Z policejního vyšetřování vyšlo najevo, že mu drogu do zavazadla někdo vložil bez jeho vědomí.

Jen za loňský rok se francouzským autoritám podařilo zadržet šest tun kokainu. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist