Češi patří k největším uživatelům marihuany v Evropě, za poslední rok si ji dopřál každý pátý Čech ve věku 15 až 34 let. Čeští studenti pak evropské statistiky zcela vedou, tuto drogu jich užilo přes 40 procent. Vyplývá to z výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), která byla ve čtvrtek zveřejněna v Lisabonu. Velmi rozšířená je mezi Čechy také extáze, se kterou má zkušenost pět procent dospělých. Problémem je i pervitin, který se z Česka šíří do Německa a Rakouska.
Čeští uživatelé marihuany evropské žebříčky tradičně vedou. Zatímco v rámci kategorie dospělých, kdy tuto drogu během života okusilo 22,8 procenta lidí, je Česká republika lehce pod unijním průměrem (23,3 procenta), ve skupině mladí dospělí ve věku 15 až 34 let je takřka na dvojnásobku průměru EU. Před Českem se v poslední jmenované kategorii umístila již jen Francie, její náskok činí půl procentního bodu.
Z francouzských studentů (15 až 16 let) má s marihuanou zkušenosti 39 procent, což je tři procentní body za jejich českými protějšky. Žádná jiná unijní země nevykazuje takové rozšíření konopí mezi studenty. Nejvíce se k těmto hodnotám přiblížilo Španělsko, kde marihuanu užil takřka každý třetí student. Ze zemí EU mají nejmenší zkušenosti s marihuanou studenti ve Švédsku, zkusila ji čtyři procenta.
Marihuana patří v Evropě k nejrozšířenější droze, alespoň jednou ji vyzkoušelo 75,1 milionu dospělých Evropanů. Před dvěma lety statistiky udávaly číslo o dva miliony vyšší. Její popularita mezi mladými lidmi nově vzrůstá v severských zemích a také v Bulharsku, naopak v tradičních baštách, jako jsou Británie, Španělsko a Německo, v posledních letech výrazně poklesla.
Celkem nějakou nelegální drogu ve svém životě vyzkoušela téměř čtvrtina dospělých Evropanů, což odpovídá 80 milionům dospělých lidí. Ze zakázaných stimulantů je v Evropě nejrozšířenější kokain, který alespoň jednou vyzkoušelo 14,9 milionu dospělých.
"Mnoho uživatelů kokainu tuto drogu užívá rekreačně, nejčastěji o víkendech a svátcích či dovolených. Údaje z analýzy odpadních vod provedené v rámci studie v řadě evropských měst z roku 2014 potvrzují rozdíly v užívání s ohledem na den v týdnu," uvádí zpráva EMCDDA. Největší stopy po kokainu našli odborníci ze vzorků odebraných o víkendu, což potvrzuje teorii rekreační aplikace.
V rámci užívání kokainu v EU je Česko výrazně pod průměrem, za poslední rok tuto drogu v kategorii mladí dospělí užilo 0,3 procenta Čechů, unijní průměr je přitom 1,9 procenta. Opačná je ale situace s extází. Mladí Češi jsou s jejím užíváním na vrcholu statistik, v posledním roce ji vzala tři procenta z nich. Unijní průměr je 1,4 procenta. Stejné hodnoty v kategorii mladých dospělých vykazuje Británie a také Nizozemsko.
Vedle extáze má Česko problémy také s pervitinem (metamfetamin). Zatímco v Evropě byl vždy rozšířenější amfetamin, v Česku to byl z historických důvodů pervitin, který se v zemi nelegálně vyrábí od 70. let. Statistiky z roku 2013 uváděly problémové užívání této drogy u 0,48 procenta dospělých Čechů. V poslední době se zejména kvůli nízké ceně pervitin rozšiřuje z Česka do Německa a Rakouska. Nově se podle EMCDDA pervitin objevuje i v Řecku či na Kypru a také v Lotyšsku a v Norsku.
"V ČR se vyrábí kolem sedmi tun pervitinu ročně, z toho téměř tuna se vyveze do Německa," řekl na čtvrteční tiskové konferenci v Praze vedoucí českého Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík. "Německo mnohem dřív než ČR integrovalo politiky v oblasti závislosti a tamní vláda vyčlenila prostředky na strategii, prevenci a léčbu, zatímco v Česku je tato oblast dlouhodobě podfinancovaná," doplnil český národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
S nitrožilním užíváním drog souvisí i šíření infekcí, jako je hepatitida typu C. Některé země, především Řecko a pobaltské republiky, se potýkají s vyššími počty narkomanů nakažených virem HIV. Dostupné údaje z roku 2013 ale ukazují, že šíření nákazy se oproti předchozím letům zastavilo a klesá. Česko výrazné potíže s HIV mezi narkomany nemá, svou roli v tom podle všeho má i program výměny injekčních stříkaček. Rozdáno jich v Česku bylo takřka 6,2 milionu, víc jich v Evropě rozdělila jen Británie, její statistiky vycházejí ale ze starších dat, z let 2013 a 2012.
Prodej drog funguje i na internetu
Ve zprávě EMCDDA dále oznámilo, že se prodej drog v Evropě stále ve větší míře přesouvá na internet. Koupit je zde možné nejen nové a ještě nezakázané psychoaktivní látky, ale i tradiční drogy.
Internetový trh s narkotiky je rozdělen na takzvaný viditelný web a hluboký web. Zatímco na takzvaně viditelné servery se mohou uživatelé dostat přes klasické vyhledávače, na neviditelný či hluboký web nebo též internetové podsvětí jsou třeba šifrovací programy. Anonymitu prostředí pomáhají udržet i virtuální měny, jako je například bitcoin, které se k platbám za drogy používají.
"Bude zapotřebí upravit stávající regulační modely tak, aby fungovaly i v globálním a virtuálním kontextu,” uvádí zpráva s tím, že růst virtuálních trhů s omamnými látkami představuje velké výzvy pro prosazování práva a protidrogové politiky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist