Poslanci budou příští čtvrtek na mimořádné schůzi jednat o předloze Jana Volného (ANO) o vyšším zdanění hazardu. Mimořádnou schůzi v pátek svolal na žádost koaličních poslanců předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Volného novelu o zdanění hazardu měli poslanci projednat už ve středu, ale nedostalo se na ni kvůli obstrukcím opozice. Předseda klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek řekl, že jeho frakce je ochotná nechat předlohu propustit do závěrečného schvalování, pokud předtím budou projednány všechny normy, které do sněmovny podali dříve opoziční poslanci.

Předložená novela o zdanění hazardu by od příštího roku zvýšila odvody z hazardu o pět procentních bodů na 25 procent. Koalice se ale dohodla na tom, že sazby budou pro jednotlivé druhy hazardních her dvě, a to 23 a 28 procent. Předloha také zvýší z 55 na 110 korun za den odvody za každý hrací automat. Původní novela předpokládá zvýšení rozpočtových příjmů z hazardu o 2,6 miliardy korun.

Na mimořádné schůzi by se měla sněmovna zabývat ve druhém čtení také zabývat změnou v rozdělování vybrané daně z přidané hodnoty ve prospěch krajů na úkor státu. 

Koalice chce podle Volného projednat zákony, které jsou promítnuty do návrhu státního rozpočtu na příští rok. "Počítá s tím rozpočet na rok 2016, takže se budeme snažit jakýmikoliv možnostmi tuto novelu prosadit a uvést ji v život," uvedl.

Volný také řekl, že s obstrukcemi opozice se počítá i na mimořádné schůzi. Taktiku, jak blokovat snahu opozice, prý koalice nemá. "Vzít si hodně kafe a počítat, že to bude možná pár nocí," poznamenal poslanec.

Novela o rozpočtovém určení daní předpokládá, že kraje si polepší od příštího roku na příjmech z vybrané daně z přidané hodnoty o 3,5 miliardy korun. Pravicová opozice prosazuje, aby se na úkor státu zvýšily i výnosy obcí z této daně.