Do konce září nelze zvrátit stanovisko Akreditační komise, která nesouhlasila s prodloužením akreditace studijního programu speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK). Uvedla to v sobotu ministryně školství Kateřina Valachová, která se účastnila demonstrace zhruba dvou stovek studentů protestujících proti rozhodnutí Akreditační komise.

Ministerstvo chce studentům zajistit místa na jiných vysokých školách, aby mohli vzdělání dokončit. Dotčení studenti jsou často učitelé, kteří si musí ze zákona doplnit vzdělání. Valachová uvedla, že zváží změnu této legislativy.

Protestující studenti zaplnili malé náměstí mezi budovou ministerstva školství a muzeem hudby v Karmelitské ulici. Při demonstraci například volali hesla "Máme právo dostudovat".

Před účastníky nejprve vystoupili rektor Luboš Chaloupka a prorektor Petr Kolář. Zástupci vysoké školy ve svých projevech označili rozhodnutí Akreditační komise za nesprávné či nezákonné. Podle nich byly splněny podmínky pro prodloužení akreditace. S ministerstvem chtějí jednat o tom, zda nepůjde změnit.

Škola žádá akreditaci pro speciální pedagogiku

Zástupci studentů pak předali ministryni dopis, kde mimo jiné zdůrazňují, že jim zbývá osm měsíců do konce studia, které nechtějí opakovat od začátku. Jsou to většinou učitelé, kteří si musí ze zákona doplnit pedagogické vzdělání, protože podle zákona nesmějí od ledna 2015 až na výjimky ve školách učit nekvalifikovaní pedagogové.

Ministerstvo školství ale již dříve oznámilo, že studenti speciální pedagogiky UJAK budou i po vypršení akreditace posuzováni jako kvalifikovaní učitelé. Navzdory případné pauze před pokračováním na jiné univerzitě se tak nemusí bát výpovědi.

Valachová zároveň řekla, že zváží možnost legislativních změn, které by se týkaly učitelů a doplňování jejich vzdělání. Není to však reakce na situaci v UJAK. "Pokud někdo učí ve školství 30 let a má často bakalářský nebo magisterský program, tak si nejsem jista, jestli jako společnost potřebujeme, aby si něco dopracovával," řekla novinářům.

V dopise také zpochybňují argumenty Akreditační komise, která škole vyčítá příliš vysoký počet přijatých studentů, kterému neodpovídá počet pedagogů.

Odmítli i výhrady, že studenti nemají odpovídající praxi či nedostatky ve vedení jejich diplomových prací, o které se nepřiměřeně často starají externisté. Zároveň zdůraznili, že chtějí dostudovat na této soukromé vysoké škole. Nechtějí tak dělat přijímačky a na základě jejich výsledku případně přejít na veřejnou VŠ.

Ministryně s výhradami studentů souhlasí. Nelíbí se jí však, jak v kauze postupuje vedení školy. To podle ministryně se studenty špatně komunikuje a nehledá řešení, jak se dostat z kritické situace ven.

"Kromě proseb směrem ke mně jsem neslyšela nic, co by vám mělo reálně od 1. října pomoct, abyste dostudovali. To je realita," řekla Valachová studentům. Ministryně jedná s ostatními veřejnými školami o tom, aby studenti UJAK mohli dostudovat tam. Zároveň ministryně vyzvala studenty, aby si zvolili zástupce, kteří se budou účastnit jednání o jejich budoucnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist