Snaha hradního kancléře Vratislava Mynáře o to, aby dostal prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné, se může protáhnout i na několik let. Mynář má nyní ještě řadu možností, jak se může proti rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), který jeho žádost zamítl, bránit. 

A tak by na postu kancléře mohl zůstat i do konce funkčního období prezidenta Miloše Zemana, které uplyne v průběhu roku 2017. Tedy pokud ho Zeman nebude chtít odvolat, nebo Mynář sám jako vedoucí kanceláře prezidenta neskončí.

Sám kancléř prý ale zatím neví, zda prověrku skutečně nedostal. "Obálka mi leží na stole, večer ji rozbalím a pak se rozhodnu, co dál," prohlásil Mynář na krátké tiskové konferenci, která se konala ve čtvrtek na závěr cesty prezidenta Miloše Zemana po Moravskoslezském kraji.

Na konferenci se k tématu vyjádřil také prezident Zeman, který již dříve slíbil, že hradního kancléře propustí, pokud prověrku nezíská. "Pokud Mynář neuspěje, čekám, že využije odvolání. A a pokud ani to nedopadne, tak pak splním slovo".

Mynář může podat rozklad

První krokem, který nyní může Mynář udělat, je podání rozkladu proti rozhodnutí NBÚ. Ten musí kancléř odeslat do patnácti dnů od doby, kdy mu úřad zamítavé stanovisko doručil. Pokud jej hned pracovníci NBÚ nezamítnou, nebo mu naopak nevyhoví, předají spis i s doporučením řediteli Dušanu Navrátilovi. 

Šéf NBÚ pak rozhodne do tří měsíců na základě doporučení komise složené z odborníků, kteří nepracují pro tento úřad. "Shledá-li pro to důvody, ředitel NBÚ rozkladu vyhoví, napadené rozhodnutí zruší a věc vrátí k novému projednání a rozhodnutí. V ostatních případech rozklad zamítne a napadené rozhodnutí potvrdí," vysvětlil mluvčí NBÚ Radek Holý.

Ale ani tím by proces neskončil. Mynář by se mohl ještě obrátit na Městský soud v Praze. Pokud předseda senátu zjistí zásadní důvody a uzná, že žaloba splňuje podmínky pro přednostní projednání, rozhodne v řádu dnů či týdnů.

V opačném případě to je ale otázka měsíců, či dokonce let. "Kvůli přetíženému správnímu úseku našeho soudu se rozhoduje v pořadí, v jakém případ dorazil. Může jít až o jednotky roků," uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

A v takovém případě by již mohlo funkční období Miloše Zemana být u konce. Navíc Mynář, i když by se žalobou neuspěl, by mohl ještě podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten je podle své mluvčí Sylvy Dostálové řeší zhruba za devět měsíců.

Koupě vily od advokáta Janouška

Vratislav Mynář se k důvodům, proč prověrku od NBÚ nedostal, dosud nevyjádřil. HN řekl, že toto téma okomentuje na tiskové konferenci, která se uskuteční ve čtvrtek na závěr cesty prezidenta Miloše Zemana po Moravskoslezském kraji. Zeman již dříve uvedl, že Mynář nemůže bez prověrky post kancléře dlouhodobě vykonávat.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vedoucí kanceláře prezidenta se v poslední době dostal do pozornosti médií také kvůli vile, kterou v pražských Strašnicích koupil do advokáta Víta Širokého, který mimo jiné zastupuje odsouzeného podnikatele Romana Janouška.

Kritizován byl také za to, že odmítal poskytnout veřejnosti majetkové přiznání. To za rok 2013 dal po kritice až do rukou poslankyně TOP 09 Věry Kovářové. Přiznání o nabytém majetku za loňský rok dosud nezveřejnil. Předal ho jen legislativnímu odboru Pražského hradu.