Nápadně levné nákupy nemovitostí nebo podnikatelské aktivity hradního kancléře Vratislava Mynáře mohly být důvodem, proč vedoucí kanceláře prezidenta Miloše Zemana nedostal bezpečnostní prověrku.
Již když Mynář na konci roku 2013 podklady Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) předával, zmapovaly HN detailně jak jeho podnikání, tak majetek.
Mynář začal podnikat již v 90. letech. Od té doby prošel téměř dvěma desítkami firem a nashromáždil majetek nejméně v řádu desítek milionů korun.
Do pozornosti médií se dostal zejména jeho nákup z konce loňského roku.
Koupil vilu. Levně?
To koupil od advokáta Víta Širokého, který mimo jiné zastupuje odsouzeného podnikatele Romana Janouška, vilu v pražských Strašnicích. Zaplatil za ni 5,5 milionu. Realitním odborníkům přišla cena příliš nízká i proto, že ji Praha před několika roky prodávala jinému podnikateli za 8,2 milionu.
Zeman i Mynář však odmítli, že by jeho kancléř koupil vilu pod cenou. Dům prý potřebuje nákladnou rekonstrukci.
"Ten objekt je v dezolátním stavu, a pokud se zachrání obvodové zdivo, budeme rádi. Vevnitř není použitelné nic a možná bude zapotřebí i nějaká injektáž, aby se stavba vůbec zachovala. Z tohoto hlediska cena určitě nízká není," tvrdil Mynář poté, co novináři na tento realitní nákup upozornili.
Podruhé se na Mynáře usmálo štěstí v roce 2003. Tehdy koupil polovinu čtyřpatrového měšťanského domu na Jánském vršku. Za podíl na 400 let starém domě v historickém jádru Prahy, jen několik set metrů od Pražského hradu, zaplatil Mynář 3,5 milionu. Druhou polovinu domu koupil o tři roky později a uhradil přes 8,5 milionu.
A rok nato soudní znalec ocenil nemovitost, která ho stála celkem 12 milionů, na více než dvojnásobek - 28 milionů. Záhy nato využil kancléř této nemovitosti k navýšení kapitálu firmy VV Invest, jejíž anonymní akcie vlastnil (alespoň podle údajů z jednání valných hromad).
Penzion, restaurace i skiareál
Mynářovi také patří penzion, restaurace, skiareál v jihomoravských Osvětimanech, kde má nahlášené trvalé bydliště, a navrch několik hektarů pozemků na Moravě.
Na některé nemovitosti se mu podařilo získat dotace jak ze státního rozpočtu, tak z evropských fondů.
%insert_attachment[59522200] priloha.html%
Zajímavá je také podnikatelská minulost Vratislava Mynáře.
Z údajů obchodního rejstříku vyplývá, že během šestnácti let figuroval v osmnácti soukromých firmách, dvou nadacích a jednom občanském sdružení.
Vratislav Mynář byl například v čele dozorčí rady firmy Českomoravská železárenská. V ní byl s přítelem a sponzorem Strany práv občanů Vladimírem Pavlíkem devět měsíců jednatelem společnosti Petrcíle v době, kdy se začal odvíjet příběh zahalený tajemstvím, jehož ústředním tématem je privatizace Nové huti v Ostravě (v současnosti ArcelorMittal Ostrava).
Společnost Petrcíle vedla se státem arbitráž o akcie tohoto hutního podniku. Spor nakonec sice prohrála, ale získala od státu 14,8 procenta akcií za 850 milionů korun. Rok po této transakci měl Mynář k dispozici 8,5 milionu korun na koupi druhé poloviny již zmíněného pražského domu na Jánském vršku.
Firma, co vymáhala pohledávky pro DPP
Angažoval se také ve společnosti Credit Management, která vymáhala pokuty pro pražský dopravní podnik.
Mynář se na valných hromadách této firmy v letech 2006 a 2011 prokazoval jejími anonymními akciemi.
V roce 2009 pak kupuje za 200 tisíc korun od Ivana Kyselého (známý exministra vnitra Ivana Langera) společnost Clever Management. Ta má sice v předmětu podnikání ekonomické poradenství a pronájem bytů, v roce 2011 však tato firma získala pětimilionovou dotaci z Evropské unie na vybudování penzionu u lyžařského areálu v Osvětimanech. To, že by NBÚ mohly vadit Mynářovy podnikatelské aktivity, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky opakovaně odmítl.
Dnes kancléř stále figuruje ve třech firmách a třech nadacích, včetně prezidentova Nadačního fondu pro umoření státního dluhu. Mynář je však kritizován také kvůli tomu, že odmítá veřejnosti dát své majetkové přiznání za rok 2014. Hradní kancléř říká, že svou povinnost splnil tím, že jej odevzdal legislativnímu odboru.
Nedal ho ani Městskému úřadu v Uherském Hradišti, který řešil to, zda nespáchal přestupek. Mynář nakonec pokutu nedostal. Ale jeho případem se zabývá také Městský soud v Praze, k němuž podala žalobu advokátka Petra Bielinová. Ta po soudu chce, aby kancléři nařídil, aby jí oznámení o nabytém majetku musel předat.
Mynář nemůže Zemana zastupovat
Kvůli tomu, že Mynář bezpečnostní prověrku nemá, nemůže prezidenta Zemana zastupovat na některých důležitých jednáních. Koncem října 2013 Zeman řekl, že Mynář si musí prověrku co nejrychleji dodělat, jinak o místo kancléře přijde. Mynář následně o prověrku požádal, materiály nutné k prověrce dodal až koncem loňského roku.
K tomu, proč bezpečnostní prověrku nedostal, jak uvedl deník Právo, se Mynář nevyjádřil. Nekomentoval to zatím ani prezident Miloš Zeman. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pouze v SMS zprávě uvedl, že o řízení nemá žádné informace.
Rozhodnutí NBÚ zatím není pravomocné. Mynář proti němu může podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf úřadu Dušan Navrátil. Pokud by ho zamítl, má Mynář možnost podat žalobu k pražskému městskému soudu. Jako poslední možnost pak zůstává kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist