Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) odmítl kancléři prezidenta Vratislavu Mynářovi udělit bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Informuje o tom deník Právo.

Šéf NBÚ Dušan Navrátil se kvůli tomu v uplynulých dnech dvakrát sešel s prezidentem Zemanem, který rozhodnutí úřadu nijak nerozporoval.

"Mohu potvrdit, že v uplynulých dnech byl pan ředitel Navrátil na jednání u prezidenta republiky, a obecně lze říct, že se bavili o činnosti Národního bezpečnostního úřadu, k níž mimo jiné patří bezpečnostní prověrky či třeba kybernetická bezpečnost," potvrdil Právu mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý.

Důvody negativního postoje úřadu zatím nejsou známé.

Holý sdělil, že úřad nemůže ze zákona konkrétní prověrky komentovat, vyjádřit se může pouze obecně.

"Informace jsou obsaženy v bezpečnostním svazku a zákon stanoví, že údaje z bezpečnostního svazku je možné využívat pouze pro potřeby plnění úkolů podle tohoto zákona. Jejich poskytnutím za jiným účelem a jiným osobám by NBÚ sám porušoval zákon," uvedl Holý.

Rozhodnutí NBÚ zatím není pravomocné. Mynář proti němu může podat tzv. rozklad. O tom bude rozhodovat ředitel úřadu Navrátil, lze nicméně předpokládat, že podpoří verdikt svých podřízených.

Prezidentův kancléř by dále měl možnost obrátit se na pražský městský správní soud se žalobou na NBÚ a jeho rozhodnutí. Kdyby ani tam neuspěl, mohl by podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Prezident Miloš Zeman v minulosti uvedl, že pokud Mynář prověrku nezíská, nebude na Hradě jako kancléř dále působit.

Zda se tak skutečně stane, není jasné. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček zatím HN řekl jen to, že "pan prezident se samozřejmě o věc bude zajímat". A na doplňující otázku, zda to bude ještě ve středu, Ovčáček odpověděl: "Lze to předpokládat."

"Nekomentuji komentáře Práva, počkám na rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu," reagoval později během středy na dotazy novinářů prezident Zeman při zahájení návštěvy Českého Těšína.

Vratislav Mynář se k nové informaci zatím nevyjádřil. Nezvedá telefon a nereaguje ani na SMS dotaz.

Mynář o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později.

Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat například nákup vily v pražských Strašnicích. Mynář objekt koupil loni před Vánocemi od právníka Romana Janouška za 5,5 milionu korun, což je podle realitních makléřů cena dvakrát nižší, než je v místě u podobné nemovitosti obvyklé.

Zemanův kancléř řekl, že v nákupu nic podezřelého nevidí.