Primátorem Českých Budějovic se v pondělí stal Jiří Svoboda (ANO). Z této funkce byl odvolán na konci června, když se rozpadla koalice ANO, hnutí Občané pro Budějovice (OPB), KDU-ČSL, TOP 09.

Nyní vládnoucí uskupení tvoří ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS a má v zastupitelstvu 23 mandátů z 45.

Pro primátora se v pondělí v tajném hlasování vyslovilo 26 zastupitelů. Od června do dneška České Budějovice vedl místo Svobody prozatímní primátor Petr Holický (ANO).

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Znovuzvolení Svobody předcházela vleklá diskuse zastupitelů. Začala hned na začátku schůze, kdy došlo na návrh změny programu. Pokračovala i v momentě, kdy zastupitelé rozhodovali o odvolání zbývajících náměstků primátora, kteří zůstali ve funkcích po červnovém pádu vedení města.

Diskuse se týkala i procedury, jakým způsobem náměstky z funkce odvolají. Zda půjde o tajné, nebo veřejné hlasování.

V opozici po pondělí schůzi skončili zastupitelé KSČM, HOPB, TOP 09 a Nezávislí, jejichž klub tvoří pět stranických odpadlíků, kteří se podíleli na červnovém rozpadu koalice. Jsou mezi nimi zastupitelé zvolení za ANO, TOP 09 a ČSSD.

Krize koalice ANO, OPB, TOP-09 a KDU-ČSL v Českých Budějovicích začala odvoláním radního Pavla Matouška (ANO) 8. června. Při hlasování se tehdy projevila křehká většina koalice, kterou opozice na konci června využila k odvolání radních a pravděpodobnému konci vládnoucí koalice. 

Odvolání primátora Svobody navrhla tehdy opoziční ČSSD, následně byli odvoláni i náměstci. Pro Svobodovo odvolání se vyslovili zastupitelé z ODS, ČSSD a KSČM. Podpořili je ještě tři zastupitelé z ANO a jeden z KDU-ČSL, kteří se zbytkem svých kolegů neopustili jednací sál. 

Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo hnutí ANO, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získalo 12 mandátů, druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu hnutí Občané pro Budějovice (OPB) osm, čtvrté KSČM šest, TOP 09 čtyři, lidovcům a ODS po třech.