Českobudějovičtí zastupitelé na podnět opoziční ČSSD odvolali primátora Jiřího Svobodu (ANO). Ze 44 přítomných se pro jeho odvolání vyslovilo 23 zastupitelů. Následně odvolali i náměstky Ivo Moravce (OPB), Františka Konečného (ANO) a Tomáše Bouzka (TOP 09). Zastupováním primátora zastupitelé pověřili náměstka primátora Petra Holického (ANO).

Koaliční zastupitelé ANO, OPB, TOP 09 a KDU-ČSL sál před tajným hlasováním opustili. Koalice nejspíš končí, podle některých zastupitelů z jiných stran není dlouhodobě příliš stabilní.

"Myslím, že je předčasné mluvit o konci koalice, samozřejmě budou následovat jednání, koaliční smlouva se musí vypovědět, aby mohla skončit. Budeme jednat," řekl Svoboda. "Bohužel se ukázala vychytralost opozičních stran, které jsou v politice dlouho, umí v tom chodit a zmanipulovaly tak některé koaliční zastupitele, kteří evidentně upřednostňují svoje vlastní zájmy před zájmy města," dodal odvolaný primátor.

Podobně mluví i jeho koaliční kolega Juraj Toma z OPB. "Vznikla nová koalice s 23 hlasy, to znamená, že dosavadní koalice fakticky končí. Je potřeba jednat, nikdo nechce prohlubovat provizorium," řekl zastupitel a bývalý primátor.

Pro odvolání se vyslovili zastupitelé z ODS, ČSSD a KSČM. Podpořili je ještě tři zastupitelé z ANO a jeden z KDU-ČSL, kteří se zbytkem svých kolegů neopustili jednací sál. 

Jde o druhého primátora za hnutí ANO, jehož v rozmezí několika dnů zastupitelé odvolali. V Ústí nad Labem ale šlo o i rozkol v hnutí, protože odvolaného Josefa Zikmunda vzápětí vystřídala Věra Nechybová zvolená rovněž za ANO. Vedení hnutí v neděli zrušilo ústeckou oblastní organizaci.

Krize koalice ANO, OPB, TOP-09 a KDU-ČSL v Českých Budějovicích začala odvoláním radního Pavla Matouška (ANO) 8. června. Při hlasování se tehdy projevila křehká většina koalice. Dnes ji opozice využila k odvolání radních a pravděpodobnému konci vládnoucí koalice. 

Matoušek je podle stranického kolegy Františka Konečného jedním ze strůjců rozpadu koalice. "Na sněmu ANO nedávno prohlašoval, že bude hlasovat jako členové ANO. Je to veš v kožichu hnutí ANO," prohlásil Konečný. Podle něj Matoušek požadoval za udržení koalice místo v představenstvu teplárny. "V případě, že by místo dostal, vzdal by se i mandátu," dodal. Matoušek ale jeho tvrzení odmítl: "Toto důrazně dementuji, mandátu se nemíním vzdát," řekl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Všichni čtyři radní se v rozpravě před hlasováním marně domáhali, aby jim opozice sdělila důvody odvolání. Podle primátora Svobody byly ryze politické, odrážející momentální stav sil v zastupitelstvu. Problémy má především hnutí ANO, které od voleb ztratilo tři hlasy z dvanácti. Jeden člen odešel z TOP 09.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš doufá, že ANO se podaří koalici v Budějovicích zachránit. "Pravděpodobně osobní ambice u třech našich zastupitelů převažují nad zájmy hnutí," napsal ČTK. "Naši lidé jsou občas naivní. Ne všichni byli připravení na velkou politiku a podrazy," dodal. Řešení podle Babiše musí předsednictvu navrhnout poslankyně Radka Maxová, která je předsedkyní krajské organizace ANO v jižních Čechách.

Politické důvody odvolání vybraných čtyřech radních z 11 potvrdil nepřímo i zastupitel Petr Podhola (ČSSD), který návrh za opozici přednesl. "Tato koalice není dlouhodobě příliš stabilní. Myslím, že se otvírá cesta pro potenciální možnost diskusí o novém půdorysu koalice," dodal. Konkrétní důvody odvolání čtyř vybraných radních na dotaz ČTK neuvedl.

Primátor Svoboda před hlasováním apeloval na zastupitele, aby zvážili dopady své volby. Město se ocitne bez primátora, prvního náměstka, nikdo například nebude řídit krizový štáb. 

Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo hnutí ANO, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získalo 12 mandátů, druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu hnutí Občané pro Budějovice (OPB) osm, čtvrté KSČM šest, TOP 09 čtyři, lidovcům a ODS po třech.

Čtyřkoalice, kterou se dlouho nedařilo vytvořit, měla původně v zastupitelstvu 27 hlasů. Z klubu ANO hned po volbách vystoupila Eliška Richtrová, nedávno byl z klubu TOP 09 vyloučen někdejší radní Kamil Calta. Z dnešního jednání se omluvil Václav Fál (OPB) a s opozicí hlasoval nedávno odvolaný náměstek Matoušek (ANO). Také Eva Hajerová, která vystoupila z klubu ČSSD, tentokrát koalici nepodržela.

Související