Rozpad koalice v Praze 5, kterou tvoří TOP 09, ČSSD a zelení, je již téměř jistý. Nová koalice v čele se Stranou zelených má totiž údajně už 24 hlasů, tedy potřebnou většinu z 45 křesel v zastupitelstvu. "Máme 24 podpisů, je to většina," potvrzuje Jan Skalický, který sestavení případné nové koalice na Praze 5 organizuje.

Paradoxní je, že Skalický není členem zastupitelstva, ale "pouze" šéfem výboru poradců náměstka za Stranu zelených Lukáše Budína. Ten by měl být novým starostou. Podle starosty Radka Klímy (TOP 09) je to boj o moc, který z pozadí řídí bývalý neúspěšný kandidát na starostu a také ředitel Ředitelství vodních cest Jan Skalický, který se nedostal do zastupitelstva. "Je tady jakýsi výbor poradců, který řídí zastupitele," řekl.

A to, že sestavování koalice řídí ve skutečnosti Skalický, naznačují i nahrávky, které kdosi ve středu zveřejnil na internetu. "S Budínem jsme propojení, z Budína chci udělat starostu," říká na nich Skalický do telefonu. Sám Skalický pravost nahrávek nepopírá, ale tvrdí, že jsou účelově sestříhány.

Klíma sám přitom přiznal, že pokud by zelení koaliční smlouvu nevypověděli, sám by zřejmě pohrozil podobným krokem. A to právě kvůli Skalickému, který prý všechny kroky Budína řídí. "Pro nás je nepřijatelné, aby tady vzniklo mocenské centrum Ženské domovy," poukázal na sídlo Skalického kanceláře s tím, že v Praze 5 vzniká obdoba legendárního "Myšáka" na Václavském náměstí, kde sídlil pražský kmotr Roman Janoušek.

To, že by jej Skalický řídil, ale Budín ostře odmítá. "Jeho pozice je pouze poradce. Dělá vše, co mu řeknu. Kdyby mě sám do něčeho tlačil, okamžitě končí," reagoval Budín. Tomu podle jeho slov vadí narůstající rozpory v koalici a nekomunikace ze strany starosty.

Novou koalici má tvořit kromě sedmi zelených a jednoho představitelé pirátů, kteří jsou v současné koalici, i hnutí ANO, které má 11 zastupitelů, a šest členů ODS. Podpis pod memorandum o spolupráci při sestavení nové koalice pak přidala i Marie Hakenová, zvolená za Patrioty. Budín se do nové koalice snaží přetáhnout i lidovce, kteří mají tři křesla. "Dobře se s nimi spolupracovalo, snažíme se je přesvědčit, aby šli s námi," uvedl Budín.

To ale šéf lidovců Vít Šolle nyní odmítá. "Žádného jednání jsme se neúčastnili a připadá mi nepřijatelné uvažovat o tom, že do nějakého takového vlaku KDU-ČSL naskočí. Chceme řešit problémy současné koalice," uvedl.

Zrušit a svolat

Vedení radnice by se mohlo vyměnit už následující úterý, na které bylo svolané jednání zastupitelstva. To ale současný starosta Radek Klíma zrušil. Odmítá však, že by to bylo proto, aby se déle udržel ve funkci. "Nemáme projednané stěžejní tisky, které bychom předložili zastupitelstvu," vysvětlil.

Na vině jsou prý právě zelení, kteří se nedostavili na jednání majetkového výboru, jenž měl projednat zásady prodeje bytů. A výbor tak nebyl usnášeníschopný. Jenže příliš času se mu zřejmě nepodařilo získat. Opozice spolu se zelenými totiž ještě dnes požádá o svolání mimořádného zastupitelstva: "Je potřeba 15 podpisů, máme jich 22," uvedl Budín.

A zbytek současné koalice o zachování současné podoby vlády usiluje i nadále. A poukazuje na to, že postup zelených je v rozporu s koaliční smlouvou. Ta totiž v případě rozporů počítá s tím, že strany zahájí dohadovací řízení. A po něm začne běžet tříměsíční lhůta výpovědi. Až po jejím uplynutí může prý koaliční smlouva přestat platit.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Odpověděli jsme, ať postupují podle koaliční smlouvy dohadovacím řízením," uvedl Klíma. "Jsou to problémy, které se dají řešit," je přesvědčen.

S ním souhlasí i šéf sociálních demokratů Jan Smetana. "Koalice není vězení, ale každý seriózní subjekt by měl dodržet smlouvy, které podepsal," řekl Smetana, podle něhož jsou také problémy v koalici řešitelné. "To, že se koalice rozpadá, znamená, že se rozpadnou i všechny připravované projekty a budou se muset připravovat znova. Znamená to jen další chaos," dodal Smetana a poukázal na předchozí volební období – i tehdy byl zvolen starostou Klíma, ale nevydržel ani dva roky.

Vyžadovat dodržení koaliční smlouvy je ale podle Budína nesmyslné: "Pro nás to není přijatelné. Má pokračovat rada, která není schopná se dohodnout?"

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist