První žena hnutí ANO, místopředsedkyně Radmila Kleslová dostává od polostátní společnosti ČEZ sto tisíc měsíčně. O informaci již dříve psal server Aktuálně.cz, nyní ji potvrdil internetový deník Neovlivní.cz.

Na základě smlouvy, kterou má Kleslová s ČEZ podepsanou, letos od firmy dostane milion dvě stě tisíc. Deník vychází z e-mailové korespondence mezi bývalým náměstkem ministerstva financí Lukášem Wagenknechtem a jeho kolegy v dozorčí radě ČEZ. Jeho plné znění deník zveřenil.

Polostátní firma to, jakou částku starostce Prahy 10 vyplácí, tajila. Kleslová se na dotaz ČTK odmítla k výši částky vyjádřit, smlouvu s ČEZ ale potvrdila.

"Podle smlouvy je předmětem plnění ‘poskytování poradenských služeb a předkládání pravidelných měsíčních zpráv o plánu legislativních a nelegislativních prací vlády a parlamentu ČR v roce 2015’ s měsíční odměnou 100 000,-," napsal prý Wagenknecht do zmiňovaného e-mailu. Wagenknechta Andrej Babiš v červnu bleskově odvolal bez udání důvodu.

Wagenknecht si od ČEZ jako člen dozorčí rady vyžádal také všechny smlouvy mezi firmou a Radmilou Kleslovou. Chce také prověřit, co místopředsedkyně ANO za dané částky pro energetický gigant konkrétně udělala. 

Radmila Kleslová pro ČEZ pracuje souběžně se svou funkcí starostky Prahy 10 a místopředsedkyně Babišova hnutí. Tvrdí, že s ČEZ má její právní kancelář standardní smlouvu. "ČEZ je mým klientem od roku 2000. Jsem vázaná mlčenlivostí o mých vztazích s klientem," odmítla komentovat konkrétní částku.

Podle ní Wagenknecht zneužívá svou pozici v dozorčí radě k politickému boji. "Je to flagrantní porušení povinnosti člena dozorčí rady ČEZ," dodala. "Plnění této smlouvy nijak nesouvisí s výkonem funkce starostky," uvedla pro Aktuálně.cz Kleslová letos v červnu.

ČEPRO a ČD spolupráci ukončily

Když se reportér Aktuálně.cz letos na jaře dotazoval ČEZ, zda pro něj místopředsedkyně ANO stále pracuje, mluvčí nedokázal na tuto otázku deset dní odpovědět. Redakce v této době zjistila, že spolupráci s Radmilou Kleslovou ukončily dvě jiné státní firmy - ČEPRO a České dráhy.

Státní dráhy dříve platily starostce Prahy měsíčně odměnu 40 tisíc korun bez DPH. Pro České dráhy Kleslová připravila například podklady k projednávaným drážním předpisům. Jakou odměnu starostka Prahy 10 inkasovala od ČEPRO, pro které pracovala od roku 2005, firma ani Kleslová neřekly. 
%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Kleslová do hnutí Andreje Babiše přestoupila z ČSSD začátkem loňského roku, stala se hlavní personalistkou ANO v hlavním městě a na nedávném sněmu hnutí i místopředsedkyní strany. Babišovi a jeho holdingu Agrofertpomáhala už v minulosti jako lobbistka.

Média v posledních letech informovala o tom, že právě Kleslová se snažila prosadit odvolání pražské primátorky Adriany Krnáčové. Pražské hnutí ANO, v jehož čele Kleslová je, vyslovilo před několika dny Krnáčové nedůvěru. Primátorka Prahy si ale nakonec svou pozici udržela.