První žena hnutí ANO, místopředsedkyně Radmila Kleslová dostává od polostátní společnosti ČEZ sto tisíc měsíčně. O informaci již dříve psal server Aktuálně.cz, nyní ji potvrdil internetový deník Neovlivní.cz.

Na základě smlouvy, kterou má Kleslová s ČEZ podepsanou, letos od firmy dostane milion dvě stě tisíc. Deník vychází z e-mailové korespondence mezi bývalým náměstkem ministerstva financí Lukášem Wagenknechtem a jeho kolegy v dozorčí radě ČEZ. Jeho plné znění deník zveřenil.

Polostátní firma to, jakou částku starostce Prahy 10 vyplácí, tajila. Kleslová se na dotaz ČTK odmítla k výši částky vyjádřit, smlouvu s ČEZ ale potvrdila.

"Podle smlouvy je předmětem plnění ‘poskytování poradenských služeb a předkládání pravidelných měsíčních zpráv o plánu legislativních a nelegislativních prací vlády a parlamentu ČR v roce 2015’ s měsíční odměnou 100 000,-," napsal prý Wagenknecht do zmiňovaného e-mailu. Wagenknechta Andrej Babiš v červnu bleskově odvolal bez udání důvodu.

Wagenknecht si od ČEZ jako člen dozorčí rady vyžádal také všechny smlouvy mezi firmou a Radmilou Kleslovou. Chce také prověřit, co místopředsedkyně ANO za dané částky pro energetický gigant konkrétně udělala. 

Radmila Kleslová pro ČEZ pracuje souběžně se svou funkcí starostky Prahy 10 a místopředsedkyně Babišova hnutí. Tvrdí, že s ČEZ má její právní kancelář standardní smlouvu. "ČEZ je mým klientem od roku 2000. Jsem vázaná mlčenlivostí o mých vztazích s klientem," odmítla komentovat konkrétní částku.

Podle ní Wagenknecht zneužívá svou pozici v dozorčí radě k politickému boji. "Je to flagrantní porušení povinnosti člena dozorčí rady ČEZ," dodala. "Plnění této smlouvy nijak nesouvisí s výkonem funkce starostky," uvedla pro Aktuálně.cz Kleslová letos v červnu.

ČEPRO a ČD spolupráci ukončily

Když se reportér Aktuálně.cz letos na jaře dotazoval ČEZ, zda pro něj místopředsedkyně ANO stále pracuje, mluvčí nedokázal na tuto otázku deset dní odpovědět. Redakce v této době zjistila, že spolupráci s Radmilou Kleslovou ukončily dvě jiné státní firmy - ČEPRO a České dráhy.

Státní dráhy dříve platily starostce Prahy měsíčně odměnu 40 tisíc korun bez DPH. Pro České dráhy Kleslová připravila například podklady k projednávaným drážním předpisům. Jakou odměnu starostka Prahy 10 inkasovala od ČEPRO, pro které pracovala od roku 2005, firma ani Kleslová neřekly. 
%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Kleslová do hnutí Andreje Babiše přestoupila z ČSSD začátkem loňského roku, stala se hlavní personalistkou ANO v hlavním městě a na nedávném sněmu hnutí i místopředsedkyní strany. Babišovi a jeho holdingu Agrofertpomáhala už v minulosti jako lobbistka.

Média v posledních letech informovala o tom, že právě Kleslová se snažila prosadit odvolání pražské primátorky Adriany Krnáčové. Pražské hnutí ANO, v jehož čele Kleslová je, vyslovilo před několika dny Krnáčové nedůvěru. Primátorka Prahy si ale nakonec svou pozici udržela.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist