Některé obce v Moravskoslezském kraji omezují kvůli vedrům provoz svých úřadů. Například v Kopřivnici na Novojičínsku úředníci končí v práci už v poledne. Naopak v Ostravě a Opavě magistráty podobná omezení zatím nechystají. Vyplývá to z ankety ČTK.

"Kvůli vysokým teplotám omezil městský úřad v Kopřivnici provoz. Ve dnech 10. až 14. srpna je sice pro veřejnost otevřen již o hodinu dříve, ale většina úředníků své kanceláře opouští už v poledne. Vedení úřadu tím reaguje na skutečnost, že v budově není možné zajistit vhodné mikroklimatické podmínky zaměstnancům a klientům. Vlivem veder navíc kolabuje technika," uvedla mluvčí města Lucie Petříčková.

Důvodem pro omezení provozní doby úřadu je především legislativní povinnost zaměstnavatele zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců.

Nejvyšší teplota 38,8 stupně byla naměřena v Husinci-Řeži u Prahy. Vysoké byly teploty hlavně v Čechách, ale i na Moravě se dostaly nad 37 stupně. Teplotní rekordy padly téměř všude.

"Podle nařízení vlády nemá teplota pro kancelářské administrativní práce na nevenkovním větraném pracovišti přesáhnout 27 stupňů. Jelikož většina správní budovy kopřivnické radnice není klimatizovaná, ukazoval teploměr v některých kancelářích přes 30 stupňů. V několika případech se rtuť vyšplhala dokonce na 34 stupňů," uvedla Petříčková.

Vysoké teploty vadí nejen úředníkům, ale také klientům. "Minulý týden zde dokonce jeden klient zkolaboval. Odpolední návštěvnost výrazně poklesla. Opatření potrvá celý tento týden a dále bude závislé na vývoji a předpovědi počasí," uvedl tajemník městského úřadu Miroslav Halatin.

Na nejnavštěvovanějších odborech zůstávají i po poledni kontaktní osoby, s nimiž lze vyřídit nejnutnější záležitosti. Předem objednaní klienti tak mohou úředníky navštívit i mimo zkrácenou provozní dobu.

Podobné opatření přijalo i vedení Nového Jičína. Tamní úřad bude pro veřejnost otevřen také o hodinu dříve, lidé si budou moci své záležitosti vyřizovat už od 07.00. Dříve se bude úřad také uzavírat, a to ve 12.00 či 14.00.

"V případě neodkladných záležitostí si ale zájemci mohou domluvit individuální schůzku s příslušným úředníkem mimo tuto stanovenou provozní dobu," řekl vedoucí organizačního odboru Zdeněk Petroš.

O omezení provozu úřadů už jednali i představitelé opavského magistrátu.

"Bylo to na programu porady. Zatím jsme ale takový krok neučinili, aktuální vedra zvládáme," řekl mluvčí radnice Roman Konečný.

Provoz je zatím neomezený i v budovách ostravského magistrátu.