Teploty v Česku dosáhly 39,8 stupně Celsia, meteorologové je naměřili v Řeži a Dobřichovicích u Prahy. Sobota tak překonala páteční vedra a stala se nejteplejším dnem roku, potvrdili pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Česko tak překonalo i některé středomořské země. Na většině stanic měřících déle než 30 let padly rekordy, ale absolutní český rekord 40,4 stupně z roku 2012 překonán nebyl.

Nejvyšší sobotní teplotu shodně zaznamenaly meteorologické stanice v Husinci-Řeži v okrese Praha-východ a Dobřichovicích v Praze-západ. Rtuť se dostala těsně pod čtyřicítku, na absolutní rekord z roku 2012 chybělo jen šest desetin stupně. Nad 39 stupňů bylo ještě v Ústí nad Labem na stanici Vaňov, a to 39,1 stupně.

Na dalších 18 místech pak teploty vyskočily nad 38 stupňů. Například na stanici Brandýs nad Labem – Stará Boleslav bylo naměřeno 38,9 stupně, stejně jako v Praze na Karlově. Teplotní rekordy padly podle ČHMÚ na většině ze 140 meteorologických stanic, kde se měří již déle než 30 let.

V Jihočeském kraji byly překonány teplotní rekordy pro neděli v Černé v Pošumaví a v Jindřichově Hradci. Nejtepleji bylo v Táboře, kde meteorologové naměřili 35,5 stupně Celsia, to ale rekord nebyl.

Teploty budou v Česku vysoké až do začátku září. Největší vedra budou příští týden, a to až 37 stupňů, později ale budou zřejmě postupně klesat pod třicítku. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a předpovědí ústavu.

Objem srážek přitom bude podprůměrný, takže zřejmě budou pokračovat sucha s vyšším rizikem požárů. "V dalších třech týdnech by se srážky měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru, avšak jejich rozložení na území České republiky může být v důsledku srážek z velké části bouřkového charakteru nerovnoměrné s velkými lokálními rozdíly," oznámili meteorologové.

V neděli dosáhne teplota na Moravě a ve Slezsku až 37 stupňů a i v ostatních částech republiky budou teploty kolem 30 stupňů nebo i vyšší.

V příštích čtyřech týdnech budou podle meteorologů teploty nad dlouhodobým průměrem pro toto období. "První týden období, od 10. do 16. srpna, bude pokračovat počasí teplotně extrémně nadprůměrné. V dalších třech týdnech budou teploty vzduchu v průměru postupně klesat, přesto mohou být z větší části nad dlouhodobým průměrem druhé poloviny srpna a začátku září," sdělili pracovníci ČHMÚ.

Sucha a vysoké nebezpečí požárů proto budou minimálně v příštím týdnu pokračovat. Meteorologové proto varovali před vznikem požárů a doporučili omezit nadbytečnou spotřebu vody.

V následujících dnech má pokračovat současná smogová situace. Nyní je vyhlášena v části Čech a na jižní Moravě kvůli ozonu. V neděli se sice v Čechách mírně ochladí, což by mohlo množství ozonu snížit, ale příští týden budou vedra opět v celé republice pokračovat a koncentrace takzvaného přízemního ozonu zůstane vysoká. Jedná se o zdraví škodlivou látku, která způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu.

Hasiči zasahují proti požáru na Karlovarsku

U obce Zbraslav nedaleko Žlutic na Karlovarsku zasahují hasiči u požáru čtyř hektarů pole s obilím. Na místě byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu, informoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Za uplynulý víkend už hasiči v Karlovarském kraji likvidovali téměř dvě desítky požárů, riziko jejich vzniku je velmi vysoké, upozornil mluvčí.

"Jednotky ze II. stupně požárního poplachového plánu aktuálně zasahují i požáru pole s obilím u Zbraslavi na Žluticku. Požár zasáhl plochu 40 tisíc metrů čtverečních. V neděli již hasiči zasahovali také u Teplé na Chebsku, čtyři jednotky spolu s hasiči z Německa likvidovaly požár u Libé," uvedl Kasal. V sobotu hořelo například v Mariánských Lázních, Dasnicích, Citicích, Staré Roli a v Bečově nad Teplou.

Současně znovu upozornil, že v kraji nadále platí zákaz rozdělávání ohňů. Velké riziko požáru podle něj představuje například i malý ohníček na opečení buřtů. "Hasiči tak důrazně vyzývají všechny, aby respektovali vydaný zákaz a zbytečně nezvyšovali možnost vzniku požáru, který se v suchých lesích může rychle rozšířit," uzavřel mluvčí.

Požár trávního porostu u Starého Města

Podél železniční trati u Starého Města směrem na Moravský Písek v neděli hořel travní porost. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, řekl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Požár byl nahlášen před 13:00, asi čtyři hodiny byl provoz na trati Přerov - Břeclav ve zmíněném úseku zastaven či omezen.

Podle internetových stránek Českých drah byl provoz obnoven bez omezení krátce po 17:00. Požár, který zasáhl trať o délce asi deseti kilometrů, hasiči záhy lokalizovali. "Plameny naštěstí většinou zůstaly jen poblíž trati a náspu," uvedl. Hasiči poté dohašovali jednotlivá ohniska a řezali zasažené stromy.

Celkem nasadili 18 jednotek se dvěma desítkami cisteren. "Zásah komplikovala špatná přístupnost některých míst a také vyčerpávající vedra," dodal mluvčí krajských hasičů. Příčina požáru zatím známa není. "Lze ale vzhledem k okolnostem předpokládat, že jí mohla být technická závada na projíždějícím vlaku," doplnil Netopil.

V sobotu bylo v Česku téměř čtyřikrát více požárů než obvykle. Dlouhodobý denní průměr činí 52, v sobotu jich bylo 201. Vyplývá to ze statistik hasičů.

Riziko požárů je vysoké na celém území republiky.