Ne všichni, kdo se podíleli na korupční kauze spojené se soudcem Ondřejem Havlínem, se dostali před soud. Napovídá tomu odůvodnění verdiktu.

Příkladem může být žalobce Pavel Suchánek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 - ačkoli mu Ondřej Havlín slíbil a poté i nejspíš předal 50 tisíc, policie ho nikdy před soud neposlala.

Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která má tento případ na starosti, ale nyní nevylučuje další kroky.

"Další postup zvolím až poté, kdy se budu moci seznámit s argumentací soudu ve vztahu k jmenovanému státnímu zástupci, tedy z rozsudku," řekla serveru Aktuálně.cz.

Podle verdiktu kladenského soudce Petra Sedlaříka, který kauzu Havlína v první instanci řešil, měl státní zástupce Pavel Suchánek za zmíněný úplatek ovlivnit soud opilého řidiče Vojtěcha Kocúra. V policejních odposleších říká Havlín již odsouzenému Borisu Šteflovi, že Kocúra "z toho chlastu dostane". Žaloba tvrdí, že v jeho případě šlo na úplatky celkem 200 tisíc korun.

Samotné předání úplatku si soudce Sedlařík odvodil z nepřímých důkazů, žalobce Suchánek sliby a převzetí jakýchkoli peněz odmítá. Podle něj si soudce Havlín dělal jen legraci, což prý dělal často.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Soudce Sedlařík nepravomocně odsoudil Havlína k 6,5 roku vězení a na kratší tresty i tři další jeho společníky.

Upozorňuje ale, že Pavlem Suchánkem se podrobně nezabýval, protože ani nebyl obviněn. "Nevím, co ten Suchánek udělal potom. Mohl říct 'nechci'," podotkl Sedlařík.

Pavel Suchánek není neznámý státní zástupce – v minulosti pracoval na Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 1, kde dozoroval nejzávažnější kauzy. Ne u všech se mu ale podařilo dosáhnout odsuzujícího rozsudku a občas se dostal do střetu s nadřízenými.