Na střechu některých aut plánuje Ředitelství silnic a dálnic přidat modré majáčky. Služební auta podniku by tak získala přednost v jízdě, píše server Aktuálně.cz. Podle ředitelství oranžové majáčky, které mají správci dálnic v současnosti k dispozici, nestačí. Řidiči jim totiž údajně nedávají přednost.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Technici by s modrými majáčky získali stejnou přednost v jízdě, jako mají například hasiči nebo policisté. ŘSD tvrdí, že je technici potřebují, aby se rychle dostali k nehodám nebo začali s opravami.

Podle kritiků ale pracovníci ŘSD nemusí být u nehod stejně rychle jako policie nebo záchranáři. Modré majáky by se podle nich neměly nadužívat a k dispozici by je měly mít jen nejdůležitější složky státu.

Požadavek ředitelství musí schválit vláda. Zda ta se tím bude vůbec zabývat, by mohl rozhodnout ministr dopravy Dan Ťok tento týden. Jak se k majáčkům nakonec postaví, ale není jasné. Na první dotaz serveru nejdříve napsal, že je zřejmě nepovolí. Přitom v polovině července při poradě na ministerstvu nápad podpořil. Po připomenutí Ťok svá slova opravil, že se o záměru stále jedná tak, aby nebyl zneužitelný.

Kromě záchranářů a policie mají na modré majáčky nárok také vrcholní politici, velení armády a některé dopravní podniky nebo celníci.