Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) je pro selektivní, nikoliv plošné odvody. Řekl to v pátek na tiskové konferenci na ministerstvu obrany.

Proti původnímu vládnímu návrhu na znovuzavedení povinných plošných odvodů se postavil sněmovní výbor pro obranu. Stropnický věří, že se nyní ve sněmovně podaří najít alternativní řešení. Tím by mohly být dobrovolné odvody spojené s povinným vojenským výcvikem.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"My bychom uvítali určitě selektivní. Nikdy jsme nebyli pro ty plošné, protože ta potřeba je konkrétní, je třeba konkrétních profesí a to pro nás bylo vždy určující," odpověděl Stropnický na otázku, jakou variantu by uvítal. Poznamenal, že plošné odvody do původního návrhu doplnily další vládní úřady, které se obávaly, že by jinak mohlo být opatření posouzeno jako diskriminační.

"Já myslím, že jistá forma řekněme dobrovolnosti by mohla být řešením," uvedl ministr. Ve sněmovně očekává dramatickou debatu. "Pokud by prošla varianta dobrovolnosti, tak samozřejmě je to určitá sázka do loterie nebo je to otazník, jaká by byla reakce veřejnosti," podotkl také.

Vláda původní návrh zdůvodňovala tím, že by jí pravidelné a plošné odvody osmnáctiletých umožnily získat objektivní přehled o zdravotním stavu populace a ochotě lidí podílet se v případě ohrožení na obraně země. K odvodům měli s některými výjimkami chodit od roku 2017 všichni, kterým v daném roce bude 18 let. Těch bývá podle statistik asi 100 tisíc ročně.

Návrh však narazil u poslanců sněmovního výboru pro obranu - proti plošným odvodům se postavili koaliční i opoziční zákonodárci. Ministerstvo proto podle členů výboru přišlo s náhradním řešením dobrovolných záloh. Mladí lidé, kteří by šli k odvodům dobrovolně a byli by odvedeni, by podle informací z výboru museli ve dvou letech absolvovat vojenský výcvik v délce tří měsíců.

Stropnický uvedl, že ministerstvo výhrady na výboru očekávalo. Po několika diskusích se podle něj možný kompromis blíží původnímu návrhu jeho úřadu. "Máme to projednáno a prodiskutováno v těch základních bodech tak, aby panovala jakási shoda," řekl.

Náčelník generálního štábu armády ČR Josef Bečvář uvedl, že odvody jsou pro armádu důležité pro posílení struktury, která musí být připravena i na jiné než mírové doby. "My musíme mít odpověď na to, co nastane za stavu ohrožení státu a za válečného stavu," poznamenal. Struktura podle něj sice je, ale jsou v ní obrovské díry. "A právě nějakou formou odvodů chceme tuto strukturu postupně doplňovat," dodal. Armáda podle něj potřebuje zejména specialisty, například v oboru IT nebo medicíny.

Související