Ředitele Krajské nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného obvinila ve středu policie z korupce, hrozí mu pět až 12 let vězení. Zůstává ale dál v čele nemocnice. O svém stíhání informoval představenstvo nemocnice a dal svou funkci k dispozici, představenstvo mu dalo důvěru, sdělila mluvčí nemocnice Barbora Silná.

Spolu s Nečesaným obvinila policie jednu ženu. "Muže jsme obvinili z přijetí úplatku a ženu z legalizace výnosů z trestné činnosti," uvedl ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. Ženě podle něj hrozí tři až osm let vězení.

V souvislosti s obviněním ve středu v liberecké nemocnici zasahovala protikorupční policie.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Jakovec řekl deníku Právo, že pro obviněné nebudou požadovat vazbu. "Zatím je to ve stadiu vyšetřování, do podání obžaloby je ještě příliš daleko, a víc proto sdělovat nebudeme," dodal Jakovec.

Vyjádření Nečesaného se zatím získat nepodařilo.

Krajskou nemocnici v Liberci vede od srpna 2013. V minulých týdnech se jeho jméno objevovalo zejména v souvislosti s případem jeho syna Lukáše Nečesaného, který byl odsouzen k 13 rokům vězení za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Nejvyšší soud ale rozsudek zrušil a Lukáš Nečesaný byl propuštěn z vězení. Případem by se měl opět zabývat Krajský soud v Hradci Králové.

V Krajské nemocnici Liberec zasahovala ve středu dopoledne protikorupční policie. Potvrdil to její mluvčí Jaroslav Ibehej. Uvedl, že jeho kolegové prováděli šetření k trestnímu řízení, další informace k případu však sdělit odmítl.

Podle serveru Novinky.cz se policisté zajímali především o obchodní smlouvy.

"Přišli a vyžádali si seznam dokumentů, vedení nemocnice s nimi spolupracuje a zajišťuje všechny potřebné doklady," dodala mluvčí. Chod nemocnice ani péči o pacienty podle ní zásah neovlivnil.

Krajská nemocnice Liberec je s 1140 lůžky a 2500 zaměstnanci v nemocnicích v Liberci a Turnově největším zdravotnickým zařízením v kraji.

Policie se na ni nezaměřila poprvé. Před čtyřmi lety vyšetřovala například údajně předražený nákup přístrojů pro liberecké kardiocentrum. Vybavení centra bylo financováno z evropských fondů, šest kompletních přístrojů stálo bezmála 60 milionů korun. Nákup měl být předražený, vyšetřování to ale nepotvrdilo.

Policie prověřovala nemocnici také před dvěma lety v souvislosti s kauzou údajného neoprávněného vyplácení odměn pro uvolněné členy krajského zastupitelstva, kteří byli v dozorčí radě nemocnice. Z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti byl obviněn tehdejší ředitel nemocnice Jiří Veselka a stíhání hrozilo i liberecké primátorce Martině Rosenbergové (ČSSD).

Státní zástupce ale v obou případech stíhání zastavil. Celá kauza nelegálního vyplácení odměn skončila nedávno u soudu osvobozujícím rozsudkem.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist