Ministerstvo zahraničí by mělo udělat celkovou revizi velvyslanectví a obchodních zastoupení, aby přesně vědělo, která potřebuje a která nikoliv. Mělo by také připravit audit svých nemovitostí. Na pravidelné výroční konferenci ekonomických diplomatů to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Babiš má za to, že u nemovitostí někdy panuje přesvědčení, že znamenají jen peníze, ale zapomíná se na to, že nezřídka jsou na ně vysoké náklady. Zmínil třeba areál zámku Štiřín, který podle něj ministerstvo zahraničí určitě nepotřebuje.

Diplomacie zatím audit nemovitostí nechystá.

Babiš vyjádřil také přesvědčení, že u různých zastoupení Česka v zahraničí, ať už jde o česká centra, střediska CzechInvest, CzechTrade nebo CzechTourism, by se dala více využít součinnost.

"Jednotlivé resorty evidentně prosazují svoje zastoupení a nejsou tam synergie," řekl po svém vystoupení veřejnoprávním médiím.

"Budeme pracovat na tom, tak jak říkal místopředseda vlády pan Babiš, aby zastoupení státu v zahraničí byla jedním týmem, aby pracovala společně a aby počet odpovídal tomu, jaké příležitosti v těch teritoriích máme," řekl náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

Model, který je v současné době nastaven v ekonomické diplomacii, podle něj funguje dobře. Příznivě prý také vyznívá hodnocení ekonomických diplomatů. Většina jich je hodnocena dobře nebo velmi dobře. "Těch ambasád, kde jsou nějaké problémy, je minimálně," uvedl.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se