Lidé, kteří se setkají s korupcí, mají nově k dispozici nástroj, jak ji anonymně a bezpečněji oznámit.

Speciální software GlobaLeaks v pondělí představila nezisková organizace Oživení. Nástroj už se využívá v zahraničí, čeští oznamovatelé – takzvaní whistlebloweři – ho najdou na stránkách bezkorupce.cz.

"Od GlobaLeaks si slibujeme, že díky garantované anonymitě zvýší motivaci oznamovatele, a my tak budeme schopni získat více informací o nekalých jednáních a zároveň zajistit šetření podnětů relevantními subjekty včetně poskytnutí právní pomoci, řekla koordinátorka projektu Lenka Franková.

Oznámení člověk vyplní do formuláře na zabezpečené stránce a podnět se dostane k právníkům z Oživení. Ti pak s whistleblowerem dále komunikují a poradí mu, jak dál postupovat.

"Poslední fáze je návrh nějakého řešení. V některých případech se stává, že člověk nechce vystoupit z anonymity, takže se na policii obrátíme naším jménem. To může být problematické, protože často nemusíme mít dostatek informací. Nebo oznamovateli dáme návrh, jak dál postupovat," popsala Franková.

Postup podání přes software je poměrně komplikovaný. Autoři si od toho slibují, že odradí ty, kteří budou chtít nástroj zneužít nebo mají v úmyslu si s někým jen vyřídit účty. Tomu by měly také zabránit podrobné otázky, které jsou součástí formuláře. Oživení se při vývoji softwaru inspirovalo v Itálii.

Software GlobaLeaks vítá i senátor Libor Michálek, který před pěti lety oznámil korupci na Státním fondu životního prostředí. "Nástroj, který umožňuje anonymizaci, může být velmi účinný a odbourává tu hlavní bariéru, kterou je strach,“ podotkl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 20 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.